Ból brzucha z prawej strony a interpretacja badań

2005 r. Utkanie obrzękniętej błony jelita grubego z dyskretnymi naciekami zapalnymi z komórek limfoidalnych. W sumie nic się nie działo. 4 lata szukam przyczyny bólu po prawej stronie brzucha.

2011r. Kolonoskopia - ,"Rozpoznanie: prawdopodobnie rzekoma melanoza i polip lub kilka polipów. Polip był ewakuowany w odbytnicy 6 mm, inne były za małe. Żylaki odbytu i hemoroidy. Ból brzucha po prawej stronie, wyraźnie pogrubiała zastawka Bauhina 8 mm, tkliwa na ucisk, w USG cechy zapalenia. W przyczepie dalszym m. prostego brzucha po stronie prawej utrzymuje się zmiana hipoehogeniczna o wym. 17 x 6 mm z widocznymi drobnymi zwapnieniami. Chcę zaznaczyć, iż zmiana ta cały czas się powiększa. Stan po usunięciu narządu rodnego i przydatków 10 lat temu - mięśniaki - wszystko Ok. Z racji bólu brzucha po prawej stronie dodatkowe badania - za kikutem widoczny zbiorniczek płynu śr. 13,2 mm przepona gr. 2,7 mm. Badanie MR miednicy wykonane w sekwencji TSE i TIRM w obrazach T1-iT2 - zależnych, DWI oraz po kontraście uwidoczniło w zachyłku odbytniczo-pochwowym okrągłą strukturę gładkokonturowaną o średnicy 1,4 cm o hyperintensywnym sygnale w obrazach T2-zależnych, wskazujących na zmianę o charakterze płynowym, która nie ulega wzmocnieniu kontrastowemu. Zmiana ta przylega do powięzi mezorektalnej na wysokości kikuta szyjki macicy, a jej charakter obecnie jest niejednoznaczny. Zaznaczam, że byłam u ginekologa i nic nie stwierdził. Cytologia ok. 2012 r. stwierdzono żylaki odbytu. Żołądek jest ok. Badania w kierunku wszystkich możliwych bakterii itd. - ujemne.

Obecnie nie mam do kogo się udać, ponieważ wszystkie badania robię prywatnie. Wprowadziłam od lutego dietę, zaczęłam ćwiczyć - 69 kg /164 cm, 52 lata. Mam tylko problem z wypróżnianiem pomimo zmiany jedzenia. Na koniec chcę jeszcze zaznaczyć, iż czasem jak źle się obrócę, za szybko albo w nocy z boku na drugi bok, to mam wrażenie, że mi się coś skręciło, obróciło po prawej stronie brzucha w miejscu, gdzie mnie boli. Nie miałam usuniętego wyrostka robaczkowego, ale miałam zabieg endometriozy po cesarce w 2010 r. Po stronie lewej w bliźnie.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry!

Wykonane u Pani badania diagnostyczne wykluczyły z dużym prawdopodobieństwem nowotwór, jako przyczynę choroby. Opisywane dolegliwości oraz stan po zabiegu ginekologicznym nasuwają przypuszczenie, że ból oraz zmiana w przyczepie dalszym m. prostego brzucha mogą być odległymi następstwami zabiegu ginekologicznego. Zbiornik płynowy i dolegliwości bólowe budzą podejrzenie ropnia i dla pewnego rozpoznania zmiana powinna zostać zbadana histopatologicznie - przez wykonanie biopsji. W razie potwierdzenia zakażenia można wtedy rozpocząć skuteczną antybiotykoterapię lub ukierunkować diagnostykę. Badania histopatologicznego nie zalecam jednak wykonywać na "własną rękę" - najbezpieczniej będzie skontaktować się z chirurgiem (w szpitalu państwowym lub prywatnie). Dolegliwości mogą też powodować zrosty pooperacyjne w otrzewnej, jednak odczuwanie dolegliwości podczas zmiany pozycji ciała sugeruje, że proces ma miejsce poza jamą brzuszną - kierując podejrzenie na wspomniany zbiornik płynowy. Rozważyłbym również wykonanie badania krwi, w tym głównie morfologii z rozmazem, oceny poziomu OB i CRP. Pomimo pojedynczego badania kolonoskopii nie można wykluczyć też rozwoju procesu zapalnego w jelitach - w Pani wieku wskazane jest powtarzanie badania co 1-2 lata. Zwłaszcza w kontekście wykrytych wcześniej polipów, które mogą rosnąć i które mogą być podłożem zmian nowotworowych. Czy wykluczono u Pani zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa? Teoretycznie badanie MRI powinno uwidocznić kręgosłup lędźwiowy, ale w związku z brakiem informacji w opisie badania konieczne może okazać się wykonanie nawet badania RTG oceniającego kręgosłup lędźwiowy.

Pozdrawiam