Ból i opuchlizna pod pachą po ablacji przezskórnej

Po ablacji 12 dni, mam 63 lata: - ból pod pachą promieniujący do pleców, - opuchlizna pod pachą. Bardzo mnie niepokoją te objawy - czy to normalne ?

Witam!

Ablacja jest zabiegiem inwazyjnym, więc mogą wystąpić pewne powikłania. Jeśli zabieg był wykonywany z dostępu przez żyłę lub tętnicę udową to wydaje się, że opisane dolegliwości nie są związane z wykonanym zabiegiem. Jeśli natomiast zabieg był wykonywany z dostępu przez żyłę podobojczykową, to nie można wykluczyć związku z zabiegiem. Aby mieć co do tego pewność konieczne jest badanie fizykalne. W tym celu należy udać się do lekarza rodzinnego. Jeśli w badaniu fizykalnym nie będzie odchyleń to nie ma powodów do niepokoju. Proszę skonsultować problem z lekarzem rodzinnym i pozostać pod kontrolą kardiologa. Pozdrawiam serdecznie!