Ból i pulsowanie w oku, wysokie ciśnienie wewnątrz gałkowe a badanie OCT

Mam 23 lata. Nosze okulary.Pracuję przy komputerze Mam problem z bolącym lewym okiem mam wrażenie jakby pulsowało do tego mam silny ból glowy i zawroty. Zostałam skierowana na badania w kierunku jaskry, z wyników badan nic na tą chorobe nie wskazuje, co 2 tygodnie kontroluje ciśnienie w oczach mam wysokie. Ostatnio byłam na kontroli i dostałam skierowanie na badanie OCT jaskrowe. Czy naprawde tak trudno jest zdiagnozować tą chorobę? Czy ciśnienie tętnicze ma wpływ na ciśnienie w oku?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Stwierdzenie nadciśnienia ocznego wymaga weryfikacji pomiarem ciśnienia innym aparatem lub inną metodą. Mając na uwadze, że wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe jest głównym czynnikiem rozwoju jaskry, stan nadciśnienia ocznego wymaga ścisłej, regularnej kontroli oraz przeprowadzenia wszystkich niezbędnych badań w kierunku diagnostyki jaskry. O jaskrze możemy mówić, gdy dołączają się objawy neuropatii nerwu wzrokowego - uszkodzenie nerwu z ubytkami w polu widzenia.
Należy jednak pamiętać, że do jaskrowego uszkodzenia nerwu wzrokowego i zmian w polu widzenia może dochodzić nawet przy ciśnieniu wewnątrzgałkowym, którego wartość przez całą dobę utrzymuje się w granicach normy (16-21 mmHg). Jest to tzw. jaskra normalnego ciśnienia. Częściej dotyczy ona kobiet, osób z niskim ciśnieniem tętniczym, szczególnie przy spadkach ciśnienia tętniczego w nocy, osób z tendencją do stanów naczynioskurczowych (zimne ręce, zimne stopy).