Ból kolana przy zginaniu i prostowaniu

Witam serdecznie! mam problem z kolanem a mianowicie boli mnie obszar pod kolanem jak i z tyłu na zgieciu. Pojawia sie on przy prostowaniu nogi siedzac lub stojąc , natomiast ból z tylu na zgięciu jest wtedy kiedy robię przysiad albo chodzę (pracuje jako magazynier i przez prawie 8 godzinnej zmiany jestem na nogach) nie mogę również dobrze zgiąć  piety do uda, mam wówczas wrażenie jakbym miał opuchnięty tył na zgięciu. Mam 30 lat, ważę 104kg przy wzroście 186cm. Czy moje objawy mogą być skutkiem wysokiej wagi? A może pracy? Jakie badania powinienem wykonać? Czy ból kolana przy zginaniu może być objawem czegoś groźnego? Proszę o poradę. Pozdrawiam

Szanowny Panie, opisane doleglwiości mogą świadczyć na pierwszym miejscu o przeciążeniu stawu ( praca fizyczna + nadwaga) jak i uszkodzeniach wewnatrzstawowych ( choroby chrząstki, uszkodzenia struktur kolana, obecność cysty dołu podkolanowego). Sugeruję wizytę u ortopdy, który po zbadaniu Pana podejmie decyzję o ewentulanym zleceniu badań dodoatkowych. Już teraz wskazana jest redukcja masy ciała. Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

W Pana przypadku można mówić chociażby o dwóch zjawiskach, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia schorzeń układu ruchu, w tym również problemów związanych ze stawem kolanowym. Pierwszym z nich jest tryb Pana pracy – wykonywanie pracy fizycznych zdecydowanie jest zaliczane jako czynnik ryzyka chorób stawów.

Drugim czynnikiem, który może zwiększać u Pana możliwość pojawienia się kłopotów ze stawami, jest Pana masa ciała. Na podstawie wskaźnika BMI można rozpoznać u Pana nawet otyłość – najprawdopodobniej warto byłoby pomyśleć o tym, aby podjąć jakieś działania służące redukcji masy ciała.
Jeżeli zaś chodzi o same Pana problemy ze stawem kolanowym, to ich przyczynę wykryć można by było dopiero po zbadaniu Pana. Wymagane byłoby przeprowadzenie badania ortopedycznego – możliwe, że już podczas takiego badania specjalista byłby w stanie orzec, co też Panu dolega. Istnieje również możliwość, że wykryte w badaniu stawu kolanowego odchylenia pozwoliłyby lekarzowi wybrać, jakie inne badania trzeba by było u Pana wykonać. Możliwe, że korzystne byłoby wykonanie USG stawu kolanowego, istnieją również szanse na to, że ostateczną rozpoznanie Pana problemu zostałoby postawione dopiero po wykonaniu artroskopii stawu kolanowego.

W rzeczywistości bez przeprowadzenia badania stawu oraz bez zebrania wywiadu lekarskiego nie da się stwierdzić, jak mogłaby wyglądać diagnostyka Pana problemu – na wybór badań wpływ mają właśnie wykryte podczas powyżej wspomnianych odchylenia.