Ból kręgosłupa - jakie jeszcze badania powinnam wykonać?

Jestem kobietą w wieku 35 lat. Właściwie odkąd pracuję (11 lat, w szkole średniej) odczuwam ból kręgosłupa głównie w odcinku lędźwiowym, ale nie tylko, również mam ból pomiędzy łopatkami. W styczniu tego roku nagle nasilił się ból na dole kręgosłupa, dokładnie w jednym punkcie, był on bardzo ostry i promieniujący na prawą nogę, ruchy szyi, ręki, czy nogi powodowały ból. Zgłosiłam się do lekarza, odbyłam dwie serie rehabilitacji - prądy, laser, pole magnetyczne, masaże. Zaczęłam uczyć się pływać, na początku na grzbiecie. Stwierdziłam, że po tych zabiegach nie czuję się lepiej, czasami nie mogę znaleźć położenia, żeby nie bolało. Najlepiej jest, gdy leżę wyciągnięta prosto na plecach albo na brzuchu, tylko nie za długo. Mam wynik badania RTG, oto jego opis: lordoza szyjna zniesiona, wytworzenie niewielkiej kifozy. Przodozmyk na poziomie C4/5 niestabilność na tym poziomie. Lordoza lędzźwiowa spłycona, nasady łuków gładko okonturowane. Chciałam jeszcze zapytać, czy rezonans magnetyczny może wykryć jeszcze jakieś nieprawidłowości i czy można go wykonać bez skierowania. W tej chwili mam zalecone ćwiczenia stabilizacyjne, nie wiem jakie, zaczynam od poniedziałku.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisywane przez Panią zmiany w kręgosłupie są wynikiem rozwijających się zmian degeneracyjnych, zwyrodnieniowych. Są one wynikiem wad postawy, pewnych złych nawyków ruchowych, długotrwałej pracy w wymuszonej pozycji, braku odpowiedniej ilości ruchu, a więc są  one następstwem zmian cywilizacyjnych. Jeśli do tego dochodzi zwiększona predyspozycja genetyczna zmiany rozwijają się wcześniej. U Pani występuje zniesienie naturalnych krzywizn kręgosłupa, pewna nadmierna odcinkowa ruchomość kręgosłupa (przodozmyk, niestabilność), co może dawać opisywane dolegliwości.

Dokładniejszym badaniem jest MRI kręgosłupa, do którego wydaje się, że ma Pani wskazania, gdyż promieniowanie bólu do kończyny wskazuje już na uciski na korzenie nerwowe, jednak o skierowaniu powinien zdcydować specjalista po zbadaniu Pani. Proszę więc udać się do specjalisty rehabilitacji lub ortopedy, który pokieruje dalszą diagnostyką i leczeniem.

Pozdrawiam serdecznie.