Ból lewej pachwiny u mężczyzny

Witam!

17.03.2012r. miałem ból pachwiny lewej. USG pachwiny lewej. Wynik: kilka podłużnych węzłów chłonnych z wyraźną wnęką naczyniowa najprawdopodobniej odczynowych, wielkość do 33,5 mm, 26,6 mm. Antybiotyki brałem 5 dni - Proxacin 2x500 mg co 12 godz. Dicalac 3X dziennie. Ustąpiło po 5 dniach, lecz wyczuwałem jeszcze parę małych węzłów w lewej pachwinie. 2 kwiecień 2012r. doszły węzły chłonne pod pachami oraz w prawej pachwinie, zacząłem brać antybiotyk Cipronex, wynik USG z 6 kwiecień 2012r. W prawym dole pachowym węzeł chłonny o wym. 17x7 mm. W lewej pasze hypoechogeniczny węzeł chłonny śr. 14 mm. W prawym dole pachwinowym dwa węzły chłonne śr. 8 mm i wym. 12x4 mm W lewym dole pachwinowym kilka węzłów chłonnych największy ma wym. 17x6 mm.

Na dzień dzisiejszy, czyli 8 kwietnia 2012 r. węzły nie znikły tylko czasem się powiększają, czasem maleją, pod żuchwą również są i jak rosną, mam małą temperaturę - 37 stopni. Wyniki badań USG klatki piersiowej oraz moczu i krwi dobre, morfologia tylko robiona była. Po tabletkach boli mnie w brzuchu po prawej stronie. Robiłem USG, wyszło ok, ponoć to od tabletek. Głowa też mnie boli, też ponoć od tabletek. W nocy przechodzę poty lekkie - też od tabletek? Co oznacza hypoechogeniczny węzeł chłonny? Czy możliwe jest, że za krótko brałem antybiotyk za 1 razem i wszystko wróciła od nowa. A teraz następny antybiotyk nie działa skutecznie? Dodam jeszcze, że 15.05.2011r. miałem wycięty pieprz na plecach, po badaniu wyszło coś rakowego i został usunięty w całości. Mam się o co martwić? Mam 24 lata, mężczyzna.

Witam serdecznie,

Węzły chłonne należą do naturalnych strażników organizmu, powiększają się zazwyczaj w wyniku infekcji toczącej się w pobliżu węzłów lub infekcji ogólnoustrojowej, ale nie tylko. Węzły chłonne mogą powiększać się także w przebiegu choroby ogólnoustrojowej np. chorób reumatycznych, nowotworowych itp. Węzły chłonne pachwinowe, oraz okolicy szyi często powiększają się niespecyficznie ponieważ stanowią pierwszą linię obrony organizmu przed czynnikami z zewnątrz. Zdarza się także że pozostają powiększone pomimo zakończenia zakażenia. Ich powiększenie nie wzbudza takiego niepokoju jak np. powiększenie węzłów okolicy podobojczykowej i nadobojczykowej, okolicy zgięć kolanowych, łokciowych oraz wewnątrz organizmu (np. jamy brzusznej, klatki piersiowej). Powiększenie węzłów chłonnych nie jest samo w sobie chorobą, którą należy leczyć. Nie jestem zwolenniczką stosowania antybiotyków w ciemno, bez wyjaśnienia przyczyny oraz określenia stanu pacjenta. Powiększenie węzłów chłonnych może wywołać nie tylko zakażenie bakteryjne ale także wirusowe lub grzybicze, a na te dwie ostatnie przyczyny antybiotyki i tak nie działają. Podobnie jak z powiększeniem z powodu innych przyczyn o których pisałam na początku. Podstawą jest zbadanie pacjenta, zebranie wywiadu - czyli jak się pacjent czuł w ostatnim czasie, czy choruje przewlekle, zażywa leki, jaki ma charakter pracy itp. Do podstawowych badań należą oczywiście morfologia krwi, ale także OB i CRP - wskaźniki stanu zapalnego. Do tego ocena węzłów chłonnych w USG. Węzeł hypoechogeniczny to określenie ultrasonograficzne, oznacza, że węzeł jest ciemniejszy na obrazie USG od otaczających tkanek. Nie mówi to jednak nic o jego charakterze. U Pana obraz wskazuje na zapalenie odczynowe czyli prawdopodobnie w przebiegu infekcji. Jakiej - niestety trudno stwierdzić. Prawdopodobnie przebył Pan zakażenie i być może aktualnie wskaźniki stanu zapalnego mogą być w normie. W przypadku węzłów pachwinowych należy ocenić prawdopodobieństwo zakażenia dróg moczowych, cewki (także chorobami wenerycznymi czyli rzeżączka itp). Warto także zrobić badania w kierunku ewentualnego zakażenia wirusami zapalenia wątroby - typu B i C - lekarz oceni zasadność tych badań zapytawszy Pana o możliwość ewentualnego zakażenia. Ból brzucha może wynikać z zażywania antybiotyków. Warto stosować probiotyki czyli dobroczynne bakterie - np. preparat typu Trilac, Acidolac - co najmniej 2x dziennie przez miesiąc. Można też pić preparaty typu Actimel. Wydaje mi się, że u Pana wskazana jest przede wszystkim obserwacja lekarska. Jeżeli lekarz będzie miał wątpliwości co do charakteru powiększenia węzłów zawsze może zalecić pobranie węzła do zbadania.

Pozdrawiam