Ból między prawą łopatką a kręgosłupem

Witam, od 8 miesięcy męczy mnie ból między prawą łopatką a kręgosłupem. Jest to ból kłujący o zmiennym natężeniu. Są dni, że ból jest praktycznie nieodczuwalny - tylko podczas szybkich ruchów, zgięć, a są dni, że ból jest bardzo męczący, intensywny zarówno w pozycji leżącej, stojącej jak i siedzącej. Najważniejszym jego elementem jest to, że mocno nasila się podczas wykonywania wdechu, wtedy staje się silniejszy i obejmuje prawie całą górną, prawą część pleców. Najważniejsze, że podczas masowania bolącego miejsca, ból się nasila i promieniuje wzdłuż łopatki - miejsce to jest dosyć tkliwe. Jednak przeważnie po kilkuminutowym masażu ból się zmniejsza. Pomagają mi również plastry rozgrzewające, które także zmniejszają ból. Co najważniejsze ból zmniejsza się w nocy, czasami w ogóle nie boli i nad ranem nawet przy wykonywaniu wdechu nie czuję bólu. Jednak poruszam się kilka minut i ból wraca. Byłam już diagnozowana przez internistę i ortopedę - miałam wykonany tomograf kręgosłupa piersiowego i całej klatki piersiowej - nic nie wykazało, miałam badania z krwi, OB, CRP - również wszystko w porządku, miałam usg brzucha i tu także bez zmian, wszystko dobrze. Lekarze z państwowej służby zdrowia nie potrafią mi pomóc, a ja nie wiem co jest tego przyczyną i jak się uwolnić od tego bólu. Proszę o pomoc nie tylko w ewentualnej diagnozie, ale także poradzie do jakiego lekarza mogę się jeszcze zwrócić z tym problemem, jakie badania można byłoby wykonać. Zaznaczam, że nie mogę mieć rezonansu, ponieważ mam zdrutowaną klatkę piersiową po operacji serca, jaką przeszłam 14 lat temu - zaznaczam, że serce mam również przebadane i jest wszystko w porządku. Może pomocne będą dodatkowe informacje: mam 28 lat, jestem 18 miesięcy po porodzie, mam 7 kg nadwagi i stosunkowo duże piersi. Bardzo proszę o pomoc, bo już nie wiem co robić i gdzie mam szukać wsparcia i pomocy. Dziękuję.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, trudno mi ustosunkować się do Pani objawów tak żeby postawić konkretną diagnozę. Z pewnością dla pełnego obrazu sytuacji przydałoby się wykonać badanie RTG klatki piersiowej lub badanie kręgosłupa. Istnieje możliwość, iż występują u Pani zmiany w kręgosłupie, które dają dolegliwości bólowe. Pani dolegliwości ze względu na lokalizacje nie są specyficzne. Ból mogą być spowodowane przyczyną kardiologiczną, pulmonologiczną, ale i także neurologiczną. Inną przyczyną mogą być również wspomniane schorzenia kręgosłupa w odcinku piersiowym lub też po prostu nerwobóle. Należy ponowienie udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Dokładny wywiad lekarski oraz badanie pozwolą na postawienie wstępnego rozpoznania oraz zlecenie dodatkowych badań. Ważne w Pani przypadku by zbadać i wykluczyć nerwoból. Jest to ból, który przeważnie ma charakter jednostronny, czasami może dotyczyć obu stron klatki piersiowej, ostry, nasilający się przy głębszym wdechu, zmianie pozycji ciała lub dotyku. Dla ustalenia konkretnej przyczyny możliwe, iż będzie konieczne wykonanie dodatkowych badań. Leczenie bólu w zgłaszanej okolicy jest uzależnione od jego przyczyny. Ból jest informacją, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego, dlatego też zawsze w takiej sytuacji należy skorzystać z porady lekarskiej.