Ból nerek, opuchnięte oczy i nawracający stan zapalny układu moczowego

Witam! Jestem mężczyzną w wieku 30 lat. Od młodzieńczych lat pamiętam, że miewałem stopniowo coraz częściej bóle nerek w trakcie snu, przeważnie rano przed wstaniem. W chwili obecnej ten stan nie pozwala mi spać dłużej niż do 7. Towarzyszy temu dość widoczne opuchnięcie pod oczami. Zauważyłem, że jak wypiję choć szklankę wody przed snem, to rano bardzo się męczę z bólem. W wieku ok. 24 lat ujawniło się u mnie zapalenie cewki moczowej. W wyniku wielu badań wykryto torbielowatość obu nerek, a drobnoustrojem powodującym stan zapalny okazała się chlamydia trachomatis. Wykonałem prywatnie przeróżne badania (począwszy od podstawowych, poprzez choroby zakaźne, a także podczas akcji związanej z nerkami poprawność ich działania). Poza torbielami i chlamydią nie wykryto ani przerostu gruczołu krokowego, ani innych nieprawidłowości związanych z nerkami. Przy badaniu USG pęcherz opróżnia się prawidłowo. Wiem, że chlamydii ciężko się pozbyć, ale pozostaje mi tylko leczyć antybiotykami, gdy nawraca zakażenie. Martwię się, że powodem tych porannych bóli może być wracanie się moczu z powrotem i że może dojść, lub już doszło, do przewlekłego stanu zapalnego nerek. Wcześniej, po rozmowie z urologiem, żyłem w przekonaniu, że te bóle są wynikiem torbieli nerkowych, ale teraz bardzo się martwię, bo w sieci, na forach jest napisane, że torbiele nie powinny powodować bólu. Bardzo serdecznie zwracam się z prośbą o pomoc, gdzie mam się skierować (do jakiego lekarza się udać?), jaką prawidłową diagnostykę zastosować, żeby dowiedzieć się, co się dzieje z moimi nerkami, by w efekcie podjąć właściwe leczenie. Pozdrawiam gorąco wszystkich, Sebastian z Opola
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Bóle okolicy lędźwiowej nie zawsze muszą być spowodowane chorobami nerek. Schorzenia nerek w większości nie dają dolegliwości bólowych. Wystąpienia ich każe rozpocząć diagnostykę głównie w kierunku kamicy nerkowej lub zakażenia górnych dróg moczowych (odmiedniczkowe zapalenie nerek). Kamica nerkowa objawia się nawrotowym bólem, często promieniującym do pachwiny lub jąder. Sprzyja także nawracaniu infekcji.

Innym czynnikiem sprzyjającym częstym infekcjom dróg moczowych jest wspomniany przez Pana refluks pęcherzowo-moczowodowy. W zaawansowanych stadiach choroby może występować także ból okolicy lędźwiowej oraz objawy dyzuryczne. Odpływ pęcherzowo-moczowodowy może powodować częste i groźne zapalenia nerek, co tłumaczyłoby obrzęki twarzy.

Obrzęki twarzy są objawem wielu chorób, głównie przewlekłych chorób nerek oraz zaburzeń tarczycy. Kamica nerkowa raczej nie powoduje tego typu objawów. Refluks prędzej. Rozpoznanie refluksu pęcherzowo-moczowodowego ustala się na podstawie cystografii mikcyjnej.

Do postawienia właściwej diagnozy konieczne jest jednak uszczegółowienie wywiadu (czy wstaje Pan w nocy oddać mocz, jeśli tak, to czy ból z rana jest mniejszy, czy mocz się pieni, czy występuje krew w moczu, czy choruje Pan na nadciśnienie tętnicze, czy choruje Pan na wielotorbielowatość nerek, czy są to torbiele proste, czy obrzęki występują tylko na twarzy, czy brzękną Panu kostki, nogi) oraz osobiste Pana zbadanie (zmierzenie ciśnienia tętniczego, zbadanie brzucha, sprawdzenie odruchu wstrząsania i inne).

Ze względu na Pana problemy z nerkami sugerowałabym wizytę u nefrologa, który jest specjalistą chorób nerek. Ze względu na długi czas oczekiwania radziłabym wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który po postawieniu wstępnego rozpoznania skieruje Pana na szczegółowe badania lub też wyznaczy Panu odpowiedniego specjalistę. Na wizytę proszę zabrać ze sobą wszystkie dotychczasowe badania. Wskazane jest wykonanie badania ogólnego moczu, oznaczenie poziomu kreatyniny, mocznika, względnie powtórzenie badania USG. Pozostałe badania wyznaczy Panu lekarz podczas wizyty.

Pozdrawiam