Ból nerek w ciąży

Witam, jestem w 35 tygodniu w ciąży i chciałabym zapytać o ból nerek w ciąży. Od jakiegoś czasu odczuwam ból z lewej strony u dołu pleców. Na ostatniej wizycie wspomniałam o tym swojemu lekarzowi, ale ten zbadał mnie na fotelu i stwierdził, że wszystko jest ok. Martwię się tym bólem, bo rok temu miałam roponercze i wodonercze prawostronne, do tego miałam urosepse. A wydaje mi się, że ten ból to jest właśnie ból nerek w ciąży, chociaż oczywiście pewności nie mam. Dodam, że lekarz prowadzący ciąże wie o tym i ma to zapisane w mojej karcie, czy w związku z tym nie powinien mi dać skierowania na jakieś dodatkowe badania? I czy ten ból nerek w ciąży jest normalny, bo już tyle czytam na ten temat i powiem szczerze, że zgłupiałam:-) Czy powinnam wykonać jakieś badania? Może skonsultować sie z innym lekarzem? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

W przypadku bólu pochodzenia nerkowego, występuje dodatni objaw Goldflamma, polegający na nasileniu się bólu przy wstrząsaniu (uderzaniu) w okolicę nerki. U Pani ból ten jest bardziej przewlekły. Nie pisze Pani o tym, czy występują inne objawy zakażenia układu moczowego tj. ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. O częstym parciu na mocz nie wspominam ze względu na to, że występuje to przecież w ciąży. Oczywiście bóle okolicy nerki mogą wystąpić w innych chorobach nerki, niekoniecznie infekcyjnej, np. w kamicy układu moczowego itp. W każdym przypadku należy się zastanowić nad leczeniem.

W związku z powyższym proponowałbym wykonanie badania ogólnego moczu i posiewu moczu, a także ocenę ultrasonograficzną nerek i układu moczowego. Nie można pozostawić tego problemu samemu sobie, zwłaszcza, że ma Pani obciążony wywiad nefrologiczny. Po skierowanie na te badania może Pani się zgłosić do swojego lekarza rodzinnego/internisty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.