Ból oka i głowy - co robić?

Witam, od dwóch miesięcy mam poważny problem z prawym okiem. Mam 28 lat, choruję na trombofilię (niedobór antytrombiny III) i na stałe przyjmuję acenocumarol. Przeżyłam też zator płucny po wypadku samochodowym. Moje oko początkowo bardzo bolało, podejrzewałam ciało obce w oku - okulista nic nie stwierdził, oko wypłukano, zastosowano antybiotyk maść + krople. Po wyleczeniu powtórne badania dna oka - ok, ciśnienie oka - ok, poprawiono widzenie, mam nowe szkła - 2.5 oko prawe, 1.25 oko lewe, dodatkowo mam stwierdzony astygmatyzm i noszę cylindry.

Moje problemy nie ustąpiły. Atak bólu oka prawego pojawiał się najpierw w nocy, wybudzał mnie, teraz pojawia się też w ciągu dnia. Towarzyszy temu łzawienie, pieczenie, kłucie, zaczerwienienie i wodnisty wyciek z prawej dziurki nosa. Ból ma charakter napadowy, bardzo utrudnia mi funkcjonowanie. Ataki trwają odstępami nawet do 8 godzin. Zrobiono mi KT i wszystko jest w porządku. Neurolog podejrzewa klasterowe bóle głowy bądź neuralgię (byłam u dwóch różnych specjalistów). Zalecono mi Topamax 1 tabletkę na noc oraz Oftensin podczas ataku do oka krople. Nic nie pomaga, jestem na skraju wytrzymania - jak mam normalnie funkcjonować? Proszę o pomoc :)

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Opisane objawy mogą sugerować, że mamy do czynienia z klasterowym bólem głowy. Napady i charakterystyczne objawy związane z nimi mogą pojawiać się nawet do 8 razy w ciągu doby. Mogą trwać one od 15 do 180 minut, zazwyczaj jednak trwają około godziny.

Choroba ta jest przewlekła, jednak mogą pojawiać się okresy remisji trwające nawet do kilku lat.

Jeżeli chodzi o leczenie ataku, to stosujemy sumatryptan podawany podskórnie, można go jednak stosować maksymalnie 2 razy dziennie. Podajemy pacjentowi do wdychania czysty tlen. Stosowana jest również lidokaina i sterydy.

W leczeniu profilaktycznym stosujemy: leki przeciwserotoninowe, walproinian sodu, blokery kanałów wapniowych, węglan litu i prednizon.

Uważam, że powinna Pani udać się do neurologa i zmienić schemat leczenia, gdyż ten, który Pani stosuje nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Pozdrawiam!