Ból oraz wydzielina z piersi

Witam, mam pytanie. Od tygodnia boli mnie prawa pierś i po naciśnięciu wyciekają biało-żółte kropelki. Od 8 miesięcy nie karmię piersią, a karmiłam 6 miesięcy. Co jest tego przyczyną? Dodam, że moja mama zmarła na raka piersi:(. Co robić?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Patologiczna wydzielina z sutka nie powinna być lekceważona i zawsze powinna być przyczyną wizyty u lekarza ginekologa. Najczęściej spowodowana jest ona zaburzeniami hormonalnymi lub stanem zapalnym w obrębie przewodów mlecznych, ale przyczyny mogą być poważniejsze - na przykład choroba Pageta, czy rak piersi, dlatego też wymaga konsultacji specjalistycznej.
Zapalenie gruczołu sutkowego najczęściej jest powikłaniem okresu laktacji, jednak może wystąpić też poza tym okresem. Do głównych objawów należy bolesna, ocieplona i zaczerwieniona zmiana zwykle w okolicy brodawki sutkowej. Zaburzenia hormonalne powodujące nieprawidłową wydzielinę z gruczołu sutkowego to zwykle podwyższony poziom prolaktyny. Proponuję udać się do ginekologa, który zbada Panią fizykalnie, zleci odpowiednie badania laboratoryjne oraz obrazowe i w zależności od tego ustali dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie!