Ból pachwin

Bardzo proszę o interpretację mojego wyniku zdjęcia rtg: Niewielka lewoboczna rotacyjna skolioza lędźwiowego odcinka kręgosłupa z pogłębieniem lordozy i bardziej poziomym ustawieniem kości krzyżowej. Szczeliny m-k zachowane do warunków skoliozy. Wysokość trzonów kręgowych zachowana. Trzony kręgowe wykazują niewielkie zmiany zwyrodnieniowe o charakterze spondylosis def. Stawy krzyżowo-biodrowe w normie. Nadmieniam, że 2 miesiące temu robiłam zdjęcie rtg stawów biodrowych i mam tam zmiany zwyrodnieniowe z jakimiś ezofilami (chyba). Potworne bóle w pachwinach - nikt nie umie mi pomóc - ból w kręgosłupie i biodrach nie do zniesienia. Ból jest potworny. Pomocy.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Bóle w okolicy pachwin mogą być różnego pochodzenia. Miejscowo - zmiany zapalne w obrębie kanału pachwinowego, tj. zapalenie i skręt powrózka nasiennego; przepuklina pachwinowa. Ogólnie - bóle promieniujące spowodowane kamicą układu moczowego (należy wykonać badanie ogólne moczu, badanie usg układu moczowego itp.) lub bóle promieniujące od kręgosłupa - rodzaj rwy udowej; i w końcu mogą to być bóle promieniujące ze stawu biodrowego - bardzo prawdopodobna przyczyna, w związku z opisywanymi zmianami zwyrodnieniowymi.

Zmiany w obrębie kręgosłupa opisywane w rtg ciężko jednoznacznie interpretować. Poza pewnymi nieznacznymi zmianami zwyrodnieniowymi, opisywane są patologiczne skrzywienia kręgosłupa.

Ciężko bez badania stwierdzić czy są to zmiany utrwalone, idiopatyczne czy też czynnościowe spowodowane bólem. Powinien to ocenić ortopeda. Tak czy inaczej skolioza kręgosłupa, zmniejszenie lordozy i zwiększanie kyfozy krzyżowej - wszystkie te zmiany mogą pośrednio powodować pewnego rodzaju ucisk na korzenie nerwowe. Aby się o tym przekonać, konieczne byłoby wykonanie badania rezonansu magnetycznego. Proponuję zgłosić się z wynikami do lekarza kierującego w celu pokierowania ewentualną dalszą diagnostyką i leczeniem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.