Ból pachwin w ciąży

Dzień dobry, mam 22 lata i jestem w 35 tyg ciązy. Od jakiego czasu doskwiera mi ból pachwin w ciąży i ich okolicy. Ból pachwin w ciąży utrudnia mi chodzenie i praktycznie uniemożliwia wygodne siedzenie. Czy ból pachwin w ciąży to cos powaznego? Żadna z moich koleżanek nie skarżyła się na ból pachwin w ciąży, więc chyba nie jest to popularna dolegliwość? Co mogę zrobić żeby zmniejszyć ból? Wizytę u ginekologa mam dopiero za jakiś czas. Wspomnę jeszcze, że na ból pachwin w ciąży nie pomaga zmiana pozycji ciała ani ciepłe okłady. Brakuje mi już pomysłów na rozwiązanie tej sytuacji. Ból pachwin w ciąży będzie mi towarzyszył aż do porodu? Ten symptom wywołuje nacisk brzucha na okolicy krocza czy coś zupełnie innego? Chciałabym zrozumieć przyczyny, żeby łatwiej byłoby mi znosić ból pachwin w ciąży, jeżeli nie da się go pozbyć.

Lek. Marta Gryszkiewicz

W ostatnim trymestrze ciąży zaczyna wytwarzać się hormon - relaksyna powodujący rozluźnienie więzadeł miednicy, przygotowując ją tym samym do porodu. Niestety zdarza się, że zmieniają się w tym czasie stosunki anatomiczne w taki sposób, że dochodzi do podrażniania/ucisku nerwów co może manifestować się bólem. Sugeruję zgłosić ten problem ginekologowi prowadzącemu ciążę przy najbliższej wizycie kontrolnej.