Ból palców - co to może być?

Mam złamany palec w stawie (środkowy palec) w 2 ręce ten sam palec jest przekrzywiony czy jest możliwe że w dzieciństwie miałam reumatyzm, nie pamiętam jak to się stało? Od kąt pamiętam bolały mnie stawy na początku jak rosłam teraz na zmianę pogody i nagłej zmiany temperatury, w wiekiem coraz bardziej mi to utrudnia , kilka lat temu okazało się że mam wadę kolan (maź, która otacza kolano zanika) co powoduje ścieranie się kości i wypadanie rzepki stawowej, brałam na to sterydy wstrzykiwane bezpośrednio do kolana, mam skoliozę i problemy z tarczycą. Zawsze mnie zastanawiały te moje palce, robiłam prześwietlenie, wyszło w nim, że jeden jest złamany i źle zrośnięty, ruszam tym stawem i chyba się już przyzwyczaiłam, o noszeniu obrączki mogę zapomnieć. Czy reumatyzm u dzieci wiek 1-4 może się zatrzymać, jeżeli tak to z jakiego powodu. Jak miałam 5 może 6 lat przechodziłam zapalenie płuc, czy reumatyzm dziecięcy może ,,zasypiać,'' i budzić się w innej formie po latach? Myślę, że jak bym złamała palec w tak młodym wieku na pewno bym to pamiętała, sporo z dzieciństwa pamiętam. Często miałam krwotoki z nosa, potem tak koło 12 roku życia przestało to być dla mnie normalne. Czy te objawy mogą być ze sobą połączone, wynikać jedne z drugim czy za bardzo fantazjuję ;). Z poważaniem Aneta

Aleksandra Katarzyńska

Szanowna Pani,
Nie napisała Pani w jakim jest wieku, co może być istotne oraz czy złamanie palca nie było związane z urazem. Przyczyn bólu stawów może być wiele. Bóle stawów w dzieciństwie mogły być związane z procesem wzrastania, a skrzywienia kręgosłupa nie wiązałabym z innymi objawami. Najczęstszą chorobą reumatyczną wieku dziecięcego jest tzw. młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów. Najprawdopodobniej jest ono związane z układem immunologicznym, zaś czynnikiem sprzyjającym rozwojowi dziecięcego reumatyzmu są częste infekcje. Konieczna jest szybka interwencja i odpowiednio prowadzona farmakoterapia i fizjoterapia, aby dziecko rozwijało sie prawidłowo. Nie sądzę więc, aby przeszła Pani w dzieciństwie tzw. ”reumatyzm dziecięcy”. Oczywiście objawy, które Pani opisuje mogą być ze sobą połaczone. Nie napisała Pani jednak nic o chorobie tarczycy - jakie jest rozpoznanie, kiedy je postawiono oraz czy schorzenie jest u Pani leczone.A może ma Pani problem z przytaczycami, a nie tarczycą?
Choroby układu kostno-stawowego mogą być związane z dysfunkcją przytaczyc. Przytarczyce wytwarzaja hormon zwany parathormonem, który podwyższa poziom wapnia we krwi,a w związku z tym obniża jego poziom w kościach. Stąd mogą brać się np. patologiczne złamania. Antagonistą (hormonem o przeciwstawnym działaniu) tego hormonu jest kalcytonina produkowana własnie przez tarczycę. Tymbardziej istotne jest jakie ”problemy z tarczycą” występują u Pani.

Sugerowałabym Pani wizytę zarówno u reumatologa, jak i u endokrynologa oraz przeprowadzenie wnikliwej diagnostyki.