Ból pleców a zwyrodnienie kręgosłupa

Witam, zaczęło się od bólu pleców w górnej części, bolały tak bardzo, że miałam problemy ze wstaniem z łóżka. Po pewnym czasie ból znikał. Miałam spokój kilka miesięcy. Później zaczęłam mieć dziwne uczucie duszności, problemy z oddychaniem, nie to że mnie coś bolało, po prostu uczucie pieczenia i że coś jest nie tak, bo nie oddycha się tak swobodnie jak kiedyś. Zlekceważyłam, nigdzie nie poszłam - minęło. Za kilka miesięcy powróciło to samo uczucie i problemy z oddychaniem - szczególnie nasiliło się wieczorami i w nocy - serce mi strasznie szybko waliło, dziwnie piekło w płucach albo w klatce piersiowej nie potrafię określić, gdy oddychałam mocniej bolały mnie plecy w górnej części. Poszłam do szpitala na drugi dzień, bo to była już sobota - lekarz zbadał mnie, powiedział że płuca ok, zrobił EKG serca też wyszło ok, przepisał leki medicalm (coś takiego nie pamiętam) i na rozluźnienie mięśni międzyżebrowych i jakieś jeszcze jedno na reumatyzm coś takiego i powiedział, że to od kręgosłupa. Zażyłam nawet pomogło. Zalecił udać się do lekarza rodzinnego - poszłam w poniedziałek - skierowanie na RTG klatki piersiowej - czekanie tydzień - wyszło wszystko w porządku. Stwierdził, że serce jest powiększone i zlecił jeszcze raz EKG - wszystko wyszło ok jeszcze raz. Powiedział, że to albo nerwica, albo arytmia. Podał leki na duszności płucne. Przyznam się, że nie wykupiłam i nie zażyłam - ale dolegliwości ustąpiły. Teraz od jakiegoś tygodnia odczuwam ból, pieczenie, kłucie, nie wiem jak to określić między piersiami - płuca? serce? Bolą mnie plecy przy głębszym oddechu w górnej części i że tak powiem co jakiś czas muszę "odchrząkiwac", bo tak jakby coś mi przeszkadzało tam w środku. Lekarz nie chciał mi nad skierowania do pulmonologa, bo nie trzeba - bynajmniej jak on powiedział jeszcze a ja chciałabym iść do lekarza nawet prywatnego jak najszybciej, żeby w końcu wiedzieć, co mi jest i pozbyć się tego dziwnego bólu. Ból, pieczenie, kłucie odczuwam cały czas, rano wydaje się, że jest lepiej, że już nie boli, ale po jakimś czasie wraca. Plecy nie bolą codziennie. Proszę o pomoc. Dodam jeszcze, że mam 25 lat i jestem osobą z nadwagą - obecnie na diecie (dolegliwości zaczęły się wcześniej).

Witam! W opisanej sytuacji trudno stwierdzić jednoznacznie przyczynę dolegliwości. Na podstawie dolegliwości oraz skuteczności zastosowanego leczenia można przypuszczać, że Pani problem może być zmianami zwyrodnieniowymi/skrzywieniem kręgosłupa. Taką przyczynę sugeruje również ustępowanie dolegliwości po odpoczynku nocnym oraz nasilenie dolegliwości w ciągu dnia. Wiąże się to z odciążeniem stawów kręgosłupa. Przyczyna sercowa jest mało prawdopodobna z uwagi na związek dolegliwości z ruchami oddechowymi klatki piersiowej. W tej sytuacji należy wykonać zdjęcie RTG odcinka piersiowego kręgosłupa, nie należy mylić tego badania ze zdjęciem RTG przeglądowym klatki piersiowej, które nie obrazuje dokładnie zmian w obrębie kręgosłupa. Proponuję zgłosić się do neurologa, który zbada Panią oraz zleci odpowiednie badania. Może być konieczne zastosowanie rehabilitacji (ćwiczenia oraz masaż) oraz leków miorelaksacyjnych. Pozdrawiam serdecznie!