Ból pleców i problemy z wypróżnieniem

Witam! Ponad rok temu zostałam źle zdiagnozowana w szpitalu z powodu bólu pleców - mimo iż lekarze wiedzieli, że miałam przepuklinę na odcinku L5S1. Kiedy byłam w szpitalu już nie miałam czucia, więc zostawiono mnie na rezonans. Rezonans wykazał lewostronną przepuklinę i mimo braku czucia (okolice siodła - narządy oraz tył ud i kostek) zostałam wysłana do domu. Kazali czekać 5 tygodni i udać się po skierowanie do neurochirurga - w tym czasie miałam rehabilitację. Miałam lekkie nietrzymanie moczu i zaparcia. Po określonym czasie dostałam skierowanie do neurochirurga, gdyż nie było poprawy. Wizyta odbyła się dopiero po 3 miesiącach od pojawienia się objawów, a neurochirurg chciał natychmiast operować, gdyż się okazało, że mam koński ogon od 3 miesięcy.

Po operacji czucie nie wróciło, nietrzymanie moczu praktycznie się całkowicie cofnęło, doszedł jednak ból pleców i problem z wypróżnianiem. Mam tę dolegliwość od roku - jednak lekarze twierdzą, że to zaparcia. Ja nie jestem do końca pewna, gdyż mam wrażenie, że kał się nie przesuwa - mam bardzo duży problem z parciem, praktycznie cały czas muszę stosować środki na zaparcia przepisane przez lekarza. Mimo tego jak pisałam ciężko mi przeć - jakbym miała uszkodzony jakiś nerw i nie miała po prostu siły, by przeć. Dodam, że nigdy wcześniej nie miałam zaparć - nawet po urodzeniu dziecka - problemy zaczęły się 3 miesiące po porodzie (miałam ostrą rwę kulszową całą ciążę, później nie przechodziło aż doszłam do takiego stanu, że pojechałam do szpitala i mnie zostawili na rezonans). Bardzo się martwię, a lekarze ciągle mówią o zaparciach - jednak po środkach na zaparcie, mimo iż mogę wydalić kał, to też jest mi ciężko przeć. Co to może być?

Witam serdecznie!

Niestety nie da się odpowiedzieć na Pani pytanie bez możliwości wykonania badania lekarskiego, dokładnego zebrania wywiadu, a w tym wypadku niezbędne jest obejrzenie również wyników badań dodatkowych.

Przyczyną mogą być zaparcia, natomiast problem może wynikać również z uszkodzeń struktur nerwowych. Z tego powodu warto skorzystać z ponownej pomocy lekarza neurologa, który zdecyduje czy dolegliwości mogą mieć podłoże neurologiczne. Jeżeli minął rok od ostatniej wizyty konieczne będzie ponowne skierowanie od lekarza rodzinnego.

Warto również zadbać o codzienną dietę aby poprawić jakość stolca. W celu zapobiegania zaparciom warto spożywać pokarmy bogate w błonnik oraz wypijać odpowiednio dużą ilość płynów w ciągu doby. Należy również unikać produktów powodujących zaparcia- czekolady, bananów, jagód.

Pozdrawiam