Ból pleców w okolicy odcinka krzyżowego po ćwiczeniach

Po ćwiczeniach (pompki, pływanie kraulem, podciaganie na drążku, rozciąganie się - plecy do pleców kolegi - skłony) mam ból w okolicy odcinka krzyżowego kręgosłupa, przechodzi po kilkunastu godzinach. po pobudce podczas skłonu słychać chrupanie tylko za pierwszym razem (jak chrząstka). Po RTG mam opis : Nieco węższa w tylnym odcinku przestrzen miedzykregowa L5-S1 - dyskopatia susp. Pojedynczy guzek Schmorla blaszki granicznej dolnej trzonu L1. Proszę o pomoc.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu wskazują na obecność patologii o charakterze zwyrodnieniowym oraz przeciążeniowym. Warto skonsultować się z neurochirurgiem.

Wydaje mi się, że poza zmianami strukturalnymi problemem może być niewłaściwy trening.
Po ćwiczeniach kręgosłup nie powinien boleć. Może stosuje Pan za duże obciążenia albo nie do końca poprawnie technicznie te ćwiczenia są wykonywane. Proponuję się temu dokładniej przyjrzeć. Jeśli ból nie ustąpi również zalecam kontakt z neurochirurgiem.