Ból po prawej stronie brzucha po ciąży

Witam! Jestem 4 miesiące po ciąży. Przebyłam w ciąży cholestazę ciężarnych i od tego momentu pobolewa mnie po prawej stronie brzucha na wysokości żeber, czasem aż promieniuje do łopatki. Wyniki wątroby wróciły do normy. Miałam robione dwa razy USG brzucha, które też nic nie wykazało, z trzustką też ok. Lekarze myślą, że jestem hipochondryczką, bo wyniki mam dobre i zwalają to na nerwicę. Dodam, że mam dodatnie przeciwciała przeciwjądrowe ANA o mianie 1:100 brak AMA i ASMA. Nie wiem, co jeszcze mogłabym zrobić, jakie badania wykonać, żeby znaleźć przyczynę bólu. Lekarze sugerują, że ból może być od kręgosłupa bądź żołądka.

Witam!

Przeciwciała ANA są podwyższone w kolagenozach, ale istotny klinicznie jest wynik miana 1/160.Mówi się także, że u okolo 5% (inne źródła podają, że u nawet 17%) zdrowej populacji przeciwciała te również są dodatnie. Jeśli nie ma Pani żadnych niepokojących objawów, można uznać, że wynik ten jest w normie i nie należy się nim zbytnio przejmować. Lekarz prowadzący powinien ewentualnie doprecyzować wywiad odnośnie nasilenia objawów - w jakich sytuacjach pojawiają się dolegliwości, jakie jest ich nasilenie, co łagodzi, co nasila dolegliwości. Jeżeli wyniki badan w tym momencie są prawidłowe można powtórzyć je za jakiś czas.
Jeżeli lekarze mówią o nerwicy - warto zastanowić się także nad tą przyczyną dolegliwości. Warto udać się do psychiatry, psychologa, bądź psychoterapeuty, ponieważ często zdarza się tak, że po wykluczeniu przyczyn somatycznych należy zastanowić się nad tłem psychogennym.

Pozdrawiam serdecznie!