Ból po wysiłku po wszczepieniu bajpasów

Mam 64 lata, jestem kobietą, w maju 2009 miałam wszczepione bajpasy. Po bajpasach czułam się dobrze. Od 2 miesięcy, po wykonywaniu codziennych prac, wieczorem, odczuwam bóle klatki piersiowej i kłucie w środku, aż po łopadkę. Nie mogę robić gwałtownych ruchów i spać na boku, leżeć i nawet podpierać się leżąc. Zaczęłam nosić kamizelkę, którą nosiłam do 6 miesięcy po bajpasach. Nosząc ją, nie odczuwam wieczorem bólu. Jak długo można nosić tę kamizelkę?

Lek. Izabela Brym

Witam.

Pani dolegliwości najprawdopodobniej nie mają podłoża kardiologicznego, a neurologiczno-ortopedyczne. Zabieg bypassów (CABG), a w szczególności tryb życia po operacji, wpłyneły niekorzystnie na Pani układ kostno-mięśniowy. Najprawdopodobniej ma Pani zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego - stąd bóle. Kamizelka pomaga mięśniom dźwigać ciężar klatki piersiowej i likwiduje czy zmniejsza ból. Musi Pani jednak być świadoma, że tylko ćwiczenie mięśni pomoże je wzmocnić, a kamizelka, choć doraźnie pomaga, odciąża mięśnie, jeszcze bardziej je osłabiając. Długotrwałe noszenie kamizelki spowoduje nasilenie bólu.
Najlepszym rozwiązaniem w Pani przypadku byłaby rehabilitacja (oczywiście z uwzględnieniem Pani obciążeń kardiologicznych). Powinna Pani rozważyć możliwość skorzystania z oferty sanatoryjnej.