Ból pod prawym żebrem oraz mdłości

Od trzech miesięcy boli mnie prawe podżebrze bliżej środka. Jak uciskam w to miejsce, to ból się nasila, ale nie czuję żadnego zgrubienia. Ból występuje praktycznie cały czas, ale z niezbyt dużym nasileniem, nazwałbym to raczej dyskomfortem (raz kłuje, raz uciska). Wszystkie badania krwi wychodzą prawidłowo (próby wątrobowe, ob, crp, morfologia, amylaza), usg prawidłowe, gastroskopia prawidłowa. Zrobiłem ostatnio rezonans magnetyczny jamy brzusznej i też wszystko ok. Czy rezonans jest najlepszym i rozstrzygającym badanie jeżeli chodzi o narządy jamy brzusznej? Miałem w marcu lamblie wyleczone Metronizadolem, potem znów w grudniu zrobiłem badanie kału i znów wyszły, ale po antybiotykoterapii wynik na lamblie mam ujemny, a bóle dalej występują. Czy może być tak, że te lamblie dalej są, tylko nie zawsze wychodzą w badaniach? Niekiedy mam również mdłości, gazy i odbijania. Czy te bóle mogą być od kręgosłupa?

Witam!

Oprócz opisu dolegliwości oraz przedstawienia wyników badań laboratoryjnych i obrazowych ważnie jest, aby uwzględnić wiek pacjenta, a także inne informacje z wywiadu - choroby przewlekła, zażywane leki, ewentualnie stosowane używki oraz prowadzony styl życia.

Wszystkie wyniki badań są prawidłowe, a dolegliwości nie są uciążliwe można więc pomyśleć o czynnościowym tle dolegliwości. Może być to wynik zespołu jelita drażliwego, czyli dolegliwości żołądkowo-jelitowych, które występują na tle nerwowym - stresowe sytuacje nasilają wystąpienie objawów. W obrazie występują zwykle także zaburzenia rytmu wypróżnień. Warto tez zwrócić uwagę na odpowiednią dietę - lekkostrawną i bogatoresztkową, bogatą w błonnik, ograniczenie używek (kawy, papierosów, alkoholu) oraz spożywanie płynów w ilości co najmniej 1,5l/dobę.
Jeżeli Pan się niepokoi można powtórzyć wynik potwierdzający nieobecność lamblii. Ciężko ocenić, czy bóle mogą mieć związek w dolegliwościami w obrębie kręgosłupa - należałoby uzupełnić wywiad w tym kierunku oraz przeprowadzić badanie fizykalne.

Pozdrawiam serdecznie!