Ból podbrzusza a ciąża - co robić?

Witam, jestem w 5 miesiącu ciąży i od paru dni wyczuwam dość silny ból podczas oddawania stolca. Ból ten pojawia się tylko w momencie nagłej potrzeby i utrzymuje się również po wypróżnieniu, nie pojawia się krew, ale czasem mnie piecze i swędzi jakby hemoroidy... Proszę o odp. jak mam sobie pomóc, aha nie mam zaparć, dużo piję wody i prowadzę zdrowy tryb życia, martwię się czy nie zaszkodze dziecku.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Z opisu Pani objawów faktycznie można przypuszczać, że mamy do czynienia z żylakami odbytu.
Jednak by być całkowicie pewnym powinno zostać przeprowadzone badanie w tym kierunku.

W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Jedną z nich jest zwiększenie objętości krwi krążącej a tym samym zwiększenie średnicy naczyń krwionośnych.Tym samym naczynia stają się bardziej kruche i mają większą tendencję do pękania.

Złagodzenie nieprzyjemnych objawów towarzyszących hemoroidom można uzyskać poprzez stosowanie maści lub czopków dostępnych w aptekach bez recepty.
Preparaty te mogą być spokojnie stosowane.
Dobre efekty przynoszą również ciepłe kąpiele w wannie.

Pozdrawiam!