Ból prawego jajnika - wynik usg

Witam. Nazywam się Monika. Ostatnio coraz bardziej i częściej boli mnie w prawym boku na wysokości biodra i trochę niżej. Jestem prawie 6 lat po cesarskim cięciu. Do tej pory wszystkie badania jak i cytologia wychodzą mi dobrze, oprócz tego bólu, więc poszłam do lekarza. Skierował mnie na usg jamy brzusznej, które wyszło dobrze, więc lekarz skierował mnie na usg narządów rodnych. W tym wyniku nie podoba mi się to, że w prawym jajniku widoczny P.G.o sr.15mm i ślady płynu w zatoce Douglasa. Martwi mnie to, w związku z czym jestem ciekawa co to jest to P.G? Czy to coś poważnego? 30-to latka.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

P.G. oznacza pęcherzyk Graafa, czyli pęcherzyk jajnikowy, który dojrzewa i będzie wkrótce owulował. Obecność dojrzewającego pęcherzyka w pierwszej połowie cyklu świadczy o prawidłowej, fizjologicznej pracy jajników. Tak więc USG nie wykazało nic niepokojącego. W przyszłości proszę się zawsze dopytać lekarza, czy coś go niepokoi, a na pewno udzieli Pani wyczerpującej odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie!