Ból prawej piersi co miesiąc - jaka może być przyczyna?

Witam serdecznie,

mam 24 lata i od 4 miesięcy zmagam się z takim problemem - każdego miesiąca, dokładnie w 3. lub w 4. dzień miesiączki zaczyna mnie boleć prawa pierś. Jest to dość dziwny ból, tym bardziej, że odczuwam również jakby ból z tyłu pleców, na tej samej wysokości co pierś. Niekiedy czuję także dziwny ból prawej ręki. Dziwi mnie to, że ból powtarza się tak regularnie - co miesiąc praktycznie w tym samym czasie - tak jak wspomniałam - w 3. lub w 4. dzień krwawienia. Nie trenuję żadnego sportu, wiele czasu spędzam przed komputerem. Po upływie około tygodnia ból znika, po czym pojawia się znów w czasie okresu w następnym miesiącu. Trochę się niepokoję, gdyż nie wiem, czym to jest spowodowane.

Proszę o jakąś poradę.

Witam serdecznie,

ból okolicy piersi może być związany z tkanką piersi, ale niekoniecznie. Cykliczny ból piersi, czyli powtarzający się w określonym momencie cyklu miesiączkowego, bywa związany z gospodarką hormonalną. Zwykle jednak ból ten pojawia się w drugiej połowie cyklu (po jajeczkowaniu), co jest związane z przewagą działania progesteronu, który zwiększa zawartość wody w tkance piersi, co może powodować obrzmienie i ucisk.

Ból piersi częściej występuje u kobiet z tzw. mastopatią, czyli zmianami zwyrodnieniowymi piersi. Zmiany takie występują u wielu kobiet w wieku rozrodczym i polegają na zagęszczeniu tkanki piersi, pojawianiu się torbieli itp. w takich sytuacjach jedyną ulgę przynosi zastosowanie odpowiedniej diety (ubogiej w tłuszcze zwierzęce, bogatej za to w tłuszcze nienasycone omega 3), odstawienie kawy i nie palenie papierosów. U niektórych kobiet można zastosować terapię hormonalną.

Skoro ma Pani siedzącą pracę, duże prawdopodobieństwo, że ból piersi jest jednak związany z nerwobólem, czyli podrażnieniem nerwu międzyżebrowego, jako konsekwencji przebywania długo w jednej, wymuszonej pozycji. Warto, aby spróbowała Pani wzmocnić mięśnie kręgosłupa, np. ćwiczeniami typu pływanie, pompki lub wiosłowanie.

Warto także udać się do lekarza ginekologa, aby sprawdzić, czy w piersiach jest wszystko w porządku, wykonać badanie USG piersi.

Pozdrawiam serdecznie