Ból promieniujący w szyi po wypadku samochodowym

Witam, w marcu tego roku miałam wypadek samochodowy, nosiłam kołnierz ortopedyczny, przeszłam rehabilitację. Po około miesiącu od zakończenia leczenia zaczęłam odczuwać silne promieniujące bóle w szyi, które promieniowały do ramienia i do prawej dłoni. Odczuwałam mrowienie i ból, po kilku minutach przechodziło, ale zaczęło się to często powtarzać. Zrobiłam rezonans i otrzymałam taki opis: "Zniesienie fizjologicznej lordozy. Na poziomie c5 i c6 uwypuklenie pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego z modelowaniem worka oponowego. Wymiar kanału kręgowego zmniejszony na poziomie c3-c4 do 12 mm, na poziomie c4-c5 do 11 mm, na poziomie c5-c6 i c6-c7 do 10 mm." Proszę o wyjaśnienie, co to oznacza i co dalej z tym zrobić? Pozdrawiam Bernadeta

Witam! Opis wskazuje na to, iż w wyniku wypadku doszło do przepukliny pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego powodujące zwężenie kanału kręgowego z uciskiem worka oponowego i biegnących tą drogą nerwów wywołując opisane przez Panią objawy. Leczeniem w takiej sytuacji jest najczęściej operacja - kwalifikacja do zabiegu nastąpić musi po konsultacji neurochirurga, który przeprowadzi wywiad i badanie przedmiotowe oraz obejrzy skany (obrazy) z wykonanego rezonansu z określeniem dokładnego układu zmian i końcową oceną możliwości operacyjnych. Jeśli tylko specjalista uzna leczenie operacyjne za wskazane warto się na nie zdecydować, gdyż jest to jedyne leczenie przyczynowe dające szansę wyleczenia - zlikwidowania ucisku. Długotrwały ucisk nerwów doprowadzić może do początkowo nasilenia dolegliwości, a następnie zaburzeń czucia, jak również zaburzeń ruchowych z paraliżem włącznie. Pozdrawiam