Ból ręki od dłoni do łokcia

Jestem kobietą, mam 24 lata. Od jakiegoś tygodnia boli mnie lewa ręka. Na początku ból był taki jak przy przeziębieniu, tzn. bolała skóra jak ją dotykałam. Wzięłam to za przeziębienie, ale ból dotyczy tylko lewej ręki i tylko od dłoni do łokcia. Po jakimś czasie zaczął mnie boleć nadgarstek i mały palec lewej ręki. Nie mogę nic założyć na długi rękaw, gdyż skóra mnie piecze i swędzi. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Wymieniane przez Panią objawy mogą wskazywać na co najmniej kilka potencjalnych przyczyn, które wymagają weryfikacji przez osobisty kontakt z lekarzem oraz wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych. Przeczulica skóry pojawiająca się tylko po jednej stronie ciała może wskazywać na rozwijającego się półpaśca. Jest to choroba zakaźna, dotykająca głównie osoby dorosłe, które chorowały w przeszłości na ospę. Zwykle jednak po pewnym czasie od przeczulicy oraz objawów bólowych zlokalizowanych w jednym dermatomie (czyli pasie skóry unerwionym przez jeden nerw rdzeniowy) pojawiają się zmiany skórne w postaci pęcherzyków z surowiczą treścią. Lokalizacja na kończynie górnej nie jest jednak typowa dla tej choroby. Wymienione dolegliwości mogą też być wynikiem choroby kręgosłupa – najprawdopodobniej jego odcinka szyjnego. Ucisk na nerwy odpowiedzialne za czucie w pewnym obszarze skóry może powodować podobne objawy. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badań obrazowych kręgosłupa. Jeśli jednak pojawiły się u Pani jakiekolwiek inne objawy neurologiczne konieczny jest osobisty kontakt z lekarzem.