Ból serca - dolegliwości psychosomatyczne

Od 7 dni boli mnie nieustannie serce, mam uczucie duszności i ściskania, nie mogę wziąć pełnego oddechu, a ból promieniuje do lewego ramienia i do końca lewej dłoni. Ból nie ustępuje ani na chwilę, nawet jak staram wykonywać się jakiekolwiek czynności czy leżę, siedzę czy biegam - cały czas boli. Trudno mi się zasypia, mija przynajmniej 2 godziny zanim usnę, które poprzedzone są dusznościami. Ciśnienie jest dobre, jak i EKG. Czy to może być nerwowe? Prowadzę unormowany tryb życia, wysypiam się, nie piję alkoholu ani nie palę papierosów, nie mam też nadwagi, mam 21 lat. Czy można to powiązać z tzw. nerwicą wegetatywną? Proszę bardzo o odpowiedź albo jakąś radę: co zrobić w takiej sytuacji? Pozdrawiam.

21 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Bóle w okolicy serca moga mieć wiele przyczyn, należą do nich m.in.: choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, choroba refluksowa żołądka i przełyku, nadczynność tarczycy, zaburzenia rytmu serca, wady zastawek serca, choroby układu oddechowego. Konieczne jest badanie przez lekarza internistę oraz dodatkowe badania laboratoryjne, EKG, USG serca, RTG płuc i kręgosłupa. Sam pomiar ciśnienia tętniczego i EKG wykonywane w spoczynku nie pozwala na wykluczenie wyżej wymienionych przyczyn.

Proszę zgłosic się do lekarza internisty, który na podstawie osobistego zbadania Pani oraz badań dodatkowych będzie mógł postawić diagnozę.

Po wykluczeniu wymienionych wyżej przyczyn, należy podejrzewać tzw. objawy psychosomatyczne związane zaburzeniami depresyjno-lękowymi. Wówczas wskazana jest wizyta u lekarza psychiatry.

Z pozdrowieniami