Ból stopy i guzek na jej grzbietowej stronie

Witam! Od tygodnia boli mnie lewa stopa. Pobolewała od pół roku co jakiś czas, ale od tygodnia boli codziennie. Ból czasami jest nie do zniesienia. Widoczny jest guzek na grzbietowej stronie stopy. RTG nie wykazało żadnych zmian pourazowych, natomiast wykazało torbiele w główce i szyjce kości skokowej. Czekam na wizytę u ortopedy. Czego mogę się spodziewać? Co może oznaczać ten guzek? Czym są torbiele w główce i szyjce kości skokowej? Jak wygląda leczenie? Czy mam spodziewać się operacji lub innego podobnego zabiegu? Czy mam się czym martwić? Czy zabieg bezie poważny a leczenie trudne? Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Jakub Krawczyk

Witam Panią serdecznie! Ból w stopie, który wcześniej nie występował prawdopodobnie jest związany z opisywaną zmianą. Jeśli okaże się to konieczne, można dodatkowo wykonać badanie USG w celu potwierdzenia charakteru torbieli, a następnie lekarz prowadzący ustali dalszy przebieg leczenia. W sytuacji gdy objawy bólowe będą się nadal utrzymywać i będzie Pani odczuwała dyskomfort, może być konieczne operacyjne usunięcie zmiany.

W większości przypadków tego rodzaju patologii zabiegi chirurgiczne są krótkie, a ryzyko powikłań okołooperacyjnych bardzo niskie (istnieje przy każdym zabiegu chirurgicznym). Z reguły ból po kilku dniach mija, a leczenie daje długotrwały efekt, choć niekiedy zmiany mogą nawracać po różnym czasie po operacji. Jeśli zmiana na grzbiecie stopy okaże się innego rodzaju, np. ropniem, powstałym jako powikłanie urazu, infekcji - zamiast operacji zasadne może okazać się leczenie antybiotykiem.

Decyzję o najlepszym dla Pani postępowaniu zważywszy na lokalizację i charakter zmiany oraz objawy bólowe podejmie specjalista po bezpośrednim zbadaniu.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

wspomina Pani, że doświadcza Pani znacznych problemów ze stopą od tygodnia, ogólnie jednak dolegliwości zaczęły się u Pani pół roku temu – w takiej sytuacji zdecydowanie powinna Pani skonsultować się z lekarzem.

Biorąc pod uwagę opis Pani dolegliwości, a także to, że wspomniała Pani o zdiagnozowaniu torbieli w obrębie stopy, to najprawdopodobniej doświadczany przez Panią ból spowodowany jest rzeczywiście istnieniem u Pani tychże zmian. Wśród Pani pytań pojawiło się to dotyczące tego, w jaki sposób takie torbiele można leczyć. W tym przypadku zasadniczo jedyną metodą leczenia jest leczenie zabiegowe – torbiele można usunąć chirurgicznie.

Zasadniczo z każdym zabiegiem operacyjnym związane jest jakieś ryzyko, jednakże w przypadku usuwania torbieli z kości stopy ryzyko to ogólnie określić można jako niskie. Zabiegi tego rodzaju wykonywane są w znieczuleniu, w związku z czym nie musi się Pani obawiać, że będzie Pani doświadczała jakichś dolegliwości bólowych podczas operacji. Leczenie polegać może nie tylko na samym usunięciu torbieli, ale i na zastosowaniu jakiegoś wypełnienia, które to będzie służyło temu, aby zrekonstruować ubytek tkanki kostnej – tak się jednak dzieje przy dużych torbielach, Pani akurat nie wspomniała o wielkości swoich zmian, w związku z czym nie jest możliwe określenie, czy u Pani mogłoby zostać wykorzystane takie rozwiązanie. Rekonwalescencja po tego rodzaju zabiegach zazwyczaj nie trwa długo, powrót do sprawności zajmuje zwykle kilka-kilkanaście dni.