Ból stopy podczas chodzenia

Dwa dni temu zaczęła lekko pobolewać mnie lewa stopa przy chodzeniu w butach. Wczoraj stopa bolała już bardziej, lecz dalej tylko w butach. Dzisiaj chód jest już bardzo utrudniony i bolesny, boli również bez butów, lecz tylko przy chodzeniu. Ból pojawia się mniej więcej w środku stopy, nad piętą po lewej stronie patrząc od góry. Przy macaniu palcami w tym miejscu można odczuć dziwne przemieszczanie się kości względem siebie, lecz bez bólu. Nie miałem żadnego urazu w tej stopie, wszystko zaczęło się nagle i bez powodu. Czym może być to spowodowane?

Lek. Paweł Baljon

Witam Pana serdecznie! Określenie przyczyny bólu nieco przerasta możliwości tego serwisu. Mogę jednak zasugerować dalsze postępowanie. Na pewno trzeba udać się z tym problemem do ortopedy. Możliwe, że wymagana będzie ewakuacja zbiornika płynowego (obrzęku, o ile takowy istnieje), może sterydoterapia miejscowa, leki przeciwzapalne oraz usztywnienie stopy. Często opisywany ból pojawiający się podczas chodzenia wynika z nadwyrężenia więzadeł stabilizujących staw skokowy kończyny dolnej. Możliwe także iż doszło do bólu z ucisku spowodowanego przez nieodpowiednie obuwie. Jednak to tylko przypuszczenia. Przeskakiwanie (przemieszczanie się względem siebie) kości w stawie nie świadczy o patologi. Rzeczywiście podczas palpacji może to wydawać się nieprawidłowe lecz tak w rzeczywistości nie musi być. Nie oznacz to jednak, że wszystko jest w porządku w obrębie kośćca oraz więzadeł. Konieczne jest zdjęcie RTG, by określić co dokładnie dzieje się w obrębie stopy. Nadwyrężenie więzadeł, o którym wspominałem to często efekt nieodpowiedniego ułożenia stopy w momencie przenoszenia ciężaru ciała z jednej kończyny na drugą. Nie musi temu towarzyszyć uraz. Doraźnie polecam okłady z Altacetu lub maść z tym samym lekiem.