Ból w ciąży

Witam, mam 28 lat.
Obecnie jestem w 26 tygodniu ciąży, od dwóch dni odczuwam chwilowy tępy ból z lewej strony u góry brzucha tuż pod piersią ale bliżej żołądka, pojawiający się kilka razy dziennie. Ból ten nie jest ciągły ani bardzo bolesny, jedynie poboli mnie kilka sekund i przestaje lub tak jak by mnie złapał chwilowy skurcz bólowy i przechodzi.

Nadmienię, że ciąża przebiega prawidłowo, żadnych leków oprócz witamin nie przyjmuję, ruchy dziecka odczuwam bez zmian tak jak dotychczas i nie są one bolesne - nawet wtedy gdy odczuwam ruchy w tym miejscu gdzie mnie pobolewa. USG nerek, żołądka, śledziony i wątroby wykonane 3 tygodnie temu były dobre, dzisiejszy wynik moczu też OK.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Najprawdopodobniej przyczyną bólu jest rozluźnienie mięśnia wpustu żołądka wywołane dużym stężeniem progesteronu i ucisk na żołądek wywierany przez ciężarną macicę. Są to stany normalne w ciąży, powodują zaleganie kwasu solnego w żołądku i następowo ból oraz zgagę. Ból żołądka może promieniować na boki i ku górze. W takim wypadku można pomóc sobie dietą, unikając produktów zakwaszających oraz pić parzone siemie lniane. Można również przyjmować środki zobojętniające sok żołądkowy.

Pozdrawiam serdecznie!