Ból w dole brzucha, wysoka leukocytoza i wysokie CRP - co to oznacza?

Proszę o rozpoznanie co dolega mojej babci. Zaczęło się od zakrzepicy żył głębokich nóg, od prawie 2 m-cy Babcia jest na F*** 0.6, w międzyczasie zdarzyły się incydenty niedokrwienia - na szczęście z niewielkimi skutkami ujemnymi. Neurolog nie stwierdził odchyleń w swoim badaniu. Wyniki krwi były w miarę dobre, lekko podwyższone CRP i niewiele ponad normę leukocyty. Po miesiącu doszły bóle brzucha, które teraz przeniosły się w jego dolne partie. Były również próby wymiotów. Wzrosło tętno, średnio do 90. Wczoraj (po 2 miesiącach) odebraliśmy wyniki krwi: CRP 130, leukocyty 21,4 , NEU% 88% i LYM% 9,8. Pozostałe wyniki czyli sód, potas, glukoza (pomimo cukrzycy typu 2) , bilirubina, amlaza, kreatynina, cholesterol, triglicerydy, AST, ALT, czynnik reumatoidalny, TSH3 - wszystkie w normie.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Dolegliwości bólowe babci są wysoce niespecyficzne, co uniemożliwia postawienie nawet wstępnej diagnozy przez internet. Babcia powinna być skonsultowana z lekarzem, który będzie miał możliwość uszczegółowienia wywiadu (babcia ma liczne obciążenia w wywiadzie, zapewne leczy się na inne choroby przewlekłe) i przede wszystkim jej zbadania.

Bóle brzucha zawsze wymagają diagnostyki. Badanie palpacyjne bardzo rzadko pozwala postawić rozpoznanie. Zwykle konieczne jest wykonanie badań obrazowych, przede wszystkim USG.

Pisze Pani, że babcia miała zlecone badania krwi. Przyznam, że wyniki są mocno niepokojące. Trzycyfrowe CRP oraz leukocyty powyżej 20 świadczą o ostrym stanie zapalnym, który zapewne wywołuje ból. Niepokojąca może być także tachykardia babci.

Z tego też względu radzę jak najszybciej udać się z babcią do lekarza, najchętniej do lekarza prowadzącego babcię lub zlecającego badania. Konieczne jest natychmiastowe wykonanie badań diagnostycznych, które pozwolą zlokalizować stan zapalny i włączyć odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam