Ból w dolnej części kręgosłupa

Witam! Mam 39 lat i od kilku lat boli mnie dolna część kręgosłupa. Byłam z tym problemem u lekarza, który stwierdził, że tak już będzie. Zalecił mi smarować się maścią i ćwiczyć. Od września 2012 roku biorę również Structum 750 mg (przez pierwszy miesiąc 2 tabletki dziennie, od następnego miesiąca 1 dziennie) oraz rhus toxicodendron (2 granulki na noc). Miałam wykonany TK kręgosłupa od poziomu L2/L3 do poziomu S1/S2. Opis: „Na poziomie L5/S1 stwierdza się obniżenie wysokości krążka międzykręgowego oraz centralną protruzję krążka grubości do 8 mm w wymiarze przednio – tylnym, w wysokości do 10 mm w wymiarze głowowo–ogonowym, z modelowaniem przedniej powierzchni worka oponowego, którego wymiar A-P zmniejszony jest do 9,5 mm; widoczne modelowanie obu korzeni nerwów rdzeniowych S1 w zachyłkach bocznych bez cech ich znacznego ucisku. Ponadto stwierdza się sklerotyzację trzonów kręgów przy blaszkach granicznych na tym poziomie oraz nieznaczną osteofitozę krawędziową. Na pozostałych poziomach cech stenozy kanałowej czy ucisku struktur nerwowych nie stwierdza się. Otwory międzykręgowe w badanym odcinku nie przewężone.” Bardzo proszę o informację, co to oznacza i o wskazówkę, co mam dalej robić.

Witam! W badaniu opisano modelowanie worka oponowego i korzeni nerwowych oraz inne zmiany zwyrodnieniowe odpowiedzialne za dolegliwości bólowe. Jeśli dotąd nie konsultowała Pani powyższego wyniku z neurologiem i/lub neurochirurgiem warto to zrobić. Na konsultację należy zabrać ze sobą kliszę lub płytę z badaniem. Z uwagi na młody wiek szczególnie ważna jest ocena czy zmiany nadają się do ewentualnego leczenia zabiegowego, a jeśli nie to ważne jest szybkie włączenie odpowiedniej rehabilitacji. Pozdrawiam