Ból w klatce piersiowej i skoki ciśnienia

Witam! Jestem mężczyzną, mam 46 lat. Od kilku miesięcy odczuwam lekkie bóle, uciski i pieczenie w środkowej i lewej części klatki piersiowej. Dolegliwości te zanikają czasami i nie są zbyt intensywne. Nie pojawiają się też po wysiłku fizycznym. Drugi problem to skoki ciśnienia. Do niedawna ciśnienie osiągało wartość ok. 180/120 i tak to trwało przez ok. 30-40 min., potem wracało do normy nawet bez leków. Miało to miejsce raz na kilka miesięcy, później - raz na kilka tygodni.Obecnie przyjmuję leki na nadciśnienie, które wynosi u mnie troszkę powyżej 140/90. Skoki ciśnienia nie są już tak intensywne, ale pojawiają się codziennie wieczorem. Puls przyspiesza wtedy do ok.90-100/min. Badania: próba wysiłkowa - wynik ujemny, badanie dna oka - bez zmian wywołanych przez nadciśnienie, cholesterol i trójglicerydy - w normie. Czy chore zatoki - leczone, mają wływ na w/w problemy? Pozdrawiam, zj

Witam.

Bóle w klatce piersiowej, o których Pan wspomina, z jednej strony mogłyby wskazywać na charakter wieńcowy, jednak uspokaja fakt, iż nie pojawiają się po wysiłku oraz ujemny wynik próby wysiłkowej. Należy zaznaczyć, iż nie można wykluczyć tzw. nietypowych bólów dławicowych, jednak zdecydowanie częściej występują one u kobiet (co mimo wszystko nadal ich nie wyklucza).

Nadciśnienie tętnicze - opisany problem świadczy o niewłaściwym leczeniu choroby. Konieczna jest jego modyfikacja, być może poprzedzona właściwą diagnostyką, m.in. w poszukiwaniu ew. przyczyn nadciśnienia, czyli diagnostyka w kierunku nadciśnienia wtórnego. Co prawda stanowi ono tylko ok. 5% wszystkich przypadków nadciśnienia jednak jego niedodiagniozowanie często jest przyczyną niepowodzeń w leczeniu. Oczywiście nadciśnienie pierwotne może być też początkowo nieprawidłowo leczone, by po obserwacji ustalić optymalną terapię.

Pozdrawiam.