Ból w klatce piersiowej, kaszel, duszność i drętwienie kończyn - co mi dolega?

Witam! Od kilku dni mam problem z bólem w klatce piersiowej, czuję duszność, mam kaszel (jest bardzo silny wieczorem), a także odczuwam drętwienie lewych kończyn (jednak nie za każdym razem). Mam 24 lata i od 8 lat trenuje sporty siłowe. Aktualnie trenuję głównie ćwiczenia aerobowe, aby stracić kilka kilogramów. W trakcie i po treningu nie odczuwam żadnych dolegliwości.

Lek. Jakub Krawczyk

Witam Pana serdecznie! Przyczyn bólu w klatce piersiowej może być kilka. Nie należy od razu zakładać, że wynikają one z choroby, jednak z całą pewnością wymagają diagnostyki. W różnicowaniu i szukaniu źródła bólu ważny jest jego charakter (gniecenie, pieczenie, kłucie), związek z poprzedzającym ból wysiłkiem fizycznym lub występowanie nawet w spoczynku, nasilanie się w czasie oddychania (najczęściej głębokiego wdechu) lub po zjedzeniu obfitego, ciężkostrawnego posiłku (częściej wtedy chory podaje ból w nadbrzuszu); gwałtownie występujący bardzo silny i rozrywający ból.

Pozostałe objawy, w postaci kaszlu i epizodów drętwienia kończyn, najczęściej sugerują dwie możliwe niezależne przyczyny. Drętwienie może wskazywać na źródło niedokrwienia kończyn i mieć związek z bólem w klatce piersiowej, kaszel natomiast na infekcję dróg oddechowych, choroby zapalne (również o podłożu alergicznym), objawy ubocze niektórych leków, jako manifestacja niektórych chorób serca. Kaszel czasem może także występować bez uchwytnej przyczyny. Znaczenie w tym przypadku ma również ewentualne palenie tytoniu, które może tłumaczyć wystąpienie tego objawu.

Jeśli kaszel utrzymuje się długo (> 3 tygodni), powoduje znaczny dyskomfort lub się nasila, należy określić jego etiologię. W takiej sytuacji wskazana jest wizyta u lekarza i dokładna weryfikacja opisanych dolegliwości. Konsultacja ze specjalistą, nawet tylko w celu kontroli stanu zdrowia, pomimo Pana młodego wieku jest bardzo ważna. Fizjologia osób czynnie uprawiających sportu jest bowiem nastawiona na sprostanie organizmu większym obciążeniom w stosunku do innych ludzi i podlega innym ocenom.

Potencjalnie niewykryte choroby do tej pory niepowodujące żadnych objawów, np. nadciśnienie tętnicze, mają znaczenie w kontekście obserwacji niepokojących dolegliwości, a ich rozpoznanie bądź wykluczenie wymaga jedynie prostego badania lekarskiego i w razie konieczności przeprowadzenia podstawowych testów diagnostycznych.