Ból w klatce piersiowej przy kaszlu: co może być przyczyną?

Witam. Od wczoraj mam gorączkę w granicach ok. 38,5 stopni, ból głowy i kaszel z bólem gardła. Natomiast niepokoi mnie ból w klatce piersiowej przy kaszlu w lewej części klatki piersiowej. Podczas kaszlu jest dość silny, a po kaszlu jeszcze chwilę utrzymuje się podczas oddychania. Co to może być? Czy ból w klatce piersiowej przy kaszlu może być związany z gorączką, czy też nie musi? Czy może być związany z jakąś inną chorobą? Kiepsko się czuję. Zwykle gorączkę leczyłam sama i nie było potrzeby, abym konsultowała dolegliwości z lekarzem. Leczyłam się domowymi sposobami i pomagało. Teraz jednak jest inaczej, bo doszedł ból w klatce piersiowej przy kaszlu. Samopoczucie mam dość kiepskie. Na co mogą wskazywać moje objawy, z jakiego powodu może występować ból w klatce piersiowej przy kaszlu? Powinnam się niepokoić i zapisać się do lekarza? Pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam!
Ból gardła, gorączka sugerują infekcję górnych dróg oddechowych. Jeśli kaszel jest bardzo nasilony, ból może być następstwem nadwyrężenia ścian klatki piersiowej. Należy jednak przede wszystkim wykluczyć zapalenie płuc, w przebiegu którego może dojść do gromadzenia się płynu w jamie opłucnowej - występować wówczas może ból nasilający się podczas wdechu czy kaszlu. Najlepiej, aby wybrała się Pani do lekarza rodzinnego.
Pozdrawiam.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Opisane przez Panią dolegliwości (kaszel, gorączka, ból gardła) sugerują istnienie u Pani jakiejś infekcji dróg oddechowych. O tym jednak, jakie mogłoby być podłoże takiej infekcji, wnioskować można by po przeprowadzeniu z Panią bardziej szczegółowego wywiadu lekarskiego. Istotne informacje dotyczyłyby chociażby tego, jakiego kaszlu Pani doświadcza – czy jest to kaszel suchy, czy też tzw. Kaszel mokry, który związany jest z odkrztuszaniem wydzieliny? W drugim z wymienionych przypadków istotne byłoby, jaka ta wydzielina jest: czy jest ona śluzowa, ropna itd.

Występujący u Pani ból w klatce piersiowej mógłby rzeczywiście być związany z infekcją – doprowadzić do takiego problemu mogłoby chociażby nadwyrężenie mięśni ścian klatki piersiowej, związane z występującym u Pani kaszlem (szczególnie wtedy, gdy kaszel ten jest silny i gdy często się on pojawia).

Na podstawie przedstawionego przez Panią opisu ciężko stwierdzić, czy bardziej prawdopodobne jest u Pani zakażenie wirusowe, czy też bakteryjne. Najkorzystniej byłoby po prostu odwiedzić lekarza – specjalista będzie w stanie m.in. sprawdzić, czy nie ma Pani zapalenia płuc. Odróżnienie zakażenia bakteryjnego od wirusowego jest bardzo ważne z tego powodu, że stosowane w ich przypadku są odmienne metody leczenia. Infekcje wirusowe leczy się objawowo, z kolei w przypadku zakażeń bakteryjnych może zaistnieć konieczność wdrożenia u Pani antybiotykoterapii.