Ból w klatce piersiowej, promieniujący na lewą rękę

Witam. Moja mama ostatnio skarży się na ból po lewej stronie, jakby serca, który promieniuję na tył i rękę. Ten ból to taki usisk, jakby ktoś stanął nogą. Czasami też czuje kłucia. Miała robione ekg, w trakcie tych bóli i wyszło OK. Morfologia dobrze, potas dobrze, cholesterol bardzo wysoki - 300. Do tego ma jeszcze podwyższone ciśnienie, najczęściej wieczorem. Lekarz kardiolog twierdzi, że to nerwica, a lekarz rodzinny, że choroba wieńcowa. Wcześniej mama miała robione ekg wysiłkowe i holter - wyszło dobrze. Co to może być za ból?

Witam!

Opisany charakter, lokalizacja oraz sposób promieniowania bólu mogą sugerować chorobę niedokrwienną serca. Dla postawienia diagnozy niezbędny jest jednak szczegółowy wywiad, badanie fizykalne oraz wgląd w badania dodatkowe. Jeśli kardiolog przeprowadził wszystkie powyższe etapy diagnostyki i wyklucza chorobę niedokrwienną, warto mu zaufać. Prawdą jest, że zaburzenia nerwicowe mogą dawać objawy imitujące choroby somatyczne, dlatego etiologię psychogenną możemy wysunąć po wykluczeniu chorób organicznych. Jeśli istnieje dysonans między opinią dwóch lekarzy, można zasięgnąć opinii trzeciego - najlepiej kardiologa, który będzie miał możliwość przeprowadzenia wymienionych czynności.

Pozdrawiam