Ból w klatce piersiowej po prawej stronie a przyczyny

Zacznę od tego, że od kilku tygodni jestem na antybiotyku, zaczęło się od kaszlu który często nasilał się w nocy do tego stopnia że przez kilka nocy miewałem blisko godzinne ataki mokrego, duszącego kaszlu. Wtedy brałem antybiotyk, zrobiłem RTG klatki, które wykazało drobne zapalenie na płucach. Po ok. tygodniu te ataki kaszlu ustały, jednak sam kaszel od czasu do czasu nadal się pojawia szczególnie wieczorem. Jednak bardziej martwiącą mnie rzeczą jest ból w klatce piersiowej po prawej stronie, który ostatnio się pojawił. Zaczęło się od tego, że bolało tylko przy kaszlu, jednak już dzień później ból w klatce piersiowej po prawej stronie występował także przy codziennych ruchach takich jak choćby wstawanie z łóżka, wchodzenie do samochodu, podnoszenie jakichś rzeczy - zawsze w tym samym miejscu z prawej strony. Zrobiłem kolejne rtg klatki piersiowa przód i boczne jednak nic nie wykazały poza tym, że zmiany zapalne uległy regresji. Lekarz zapisał kolejny antybiotyk oraz lek przeciwzapalny, a w przypadku mocnych bólów polecił branie śr. przeciwbólowych. Co może być przyczyną bólu w klatce piersiowej po prawej stronie, czy faktycznie związany jest on z tym zapalaniem, czy może szukać przyczyn gdzieś głębiej? Dodam, że już kilkanaście lat temu rozpoznano u mnie skrzywienie kręgosłupa, skrócenie kończyny dolnej oraz asymetrie miednicy, więc zastanawiam się czy powoli nie odbija się to na mnie dzisiaj (mam aktualnie 31 lat). Jednak czy badanie rtg nie wykazałoby tego?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisany ból mógłby wskazywać na powikłanie zapalenia płuc, kiedy w proces zostaje wciągnięta opłucna, jednak powinno być to widoczne na zdjęciu radiologicznym. Nie można wykluczyć sytuacji, że zdjęcie zostało wykonane przed pojawieniem się zmian radiologicznych - do rozważenia będzie zatem jego powtórzenie, jeśli dolegliwości nie będą ustępowały.
Inną prawdopodobną przyczyną jest ból spowodowany nadwyrężeniem mięśni międzyżebrowych, wynikającym z intensywnych ataków kaszlu.
Te przyczyny wydaja się w Pana przypadku najbardziej prawdopodobne, jednak nie są one jedynymi możliwymi. W razie ich nie ustępowania bądź nasilenia konieczna będzie diagnostyka przyczyny.

Pozdrawiam