Ból w klatce piersiowej, zawroty i bóle głowy oraz duszności

Witam! Mam 20 lat, jestem kobietą. Od dłuższego czasu boli mnie głowa i nie mogę się wyspać, tak żebym potem była wypoczęta. Ponadto od niedawna kłuje mnie w klatce piersiowej po lewej stronie mostka. Raz jest to ból w dolnej części pod żebrami a raz nieco wyżej. Mam wrażenie że to serce. Mam zawroty głowy, problemy z koncentracją i ze snem. Oprócz tego co pisałam wcześniej ostatnio prawie co noc budzę się nie mogąc w ogóle zasnąć mimo iż jestem śpiąca. Od kilku nocy budzi mnie atak duszności. w dzień też nie raz nie mogę złapać głębszego oddechu, ale najgorzej jest w nocy. Oprócz tego przez cały czas albo jest mi zimno albo w ciągu sekundy robi mi się strasznie gorąco, potem gorąco mija i trzepie mnie z zimna. Na dodatek cierpnie mi lewa ręka. Początkowo tylko w nocy, teraz również w dzień. Objawy się cały czas przeplatają i nie ma zależności między nimi że wystepują np zawsze razem. Bardzo proszę o poradę co mi może dolegać i do jakiego specjalisty powinnam sie udać. (Kardiolog? Neurolog?) Jakie powinnam wykonać badanie przede wszystkim? Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie,

Objawy, które się u Pani pojawiły mogą mieć punkt wyjścia w wielu narządach i układach.
W przypadku dolegliwości bólowych w klatce piersiowej, duszności oraz drętwień lewej ręki należy wykluczyć choroby układu oddechowego oraz krążeniowego. W tym cele na początku należy wykonać podstawowe badania czyli rtg klatki piersiowej, EKG oraz badania krwi( morfologię, poziom elektrolitów oraz TSH). Inną przyczyną Pani dolegliwości mogą być problemy z kręgosłupem. Zarówno z odcinkiem szyjnym jak i piersiowym.

Jednak w pierwszej kolejności powinna się Pani udać do lekarza pierwszego kontaktu. Pozwoli to na zebranie dokładnego wywiadu oraz wykonanie badania lekarskiego ( ważny jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi ponieważ nieprawidłowe jego wartości mogą być też przyczyną Pani dolegliwości). Dopiero wówczas będzie można postawić wstępne rozpoznanie. Lekarz pierwszego kontaktu zadecyduje o konieczności konsultacji neurologicznej.
Pozdrawiam