Ból w okolicach jajników: jak sobie pomóc?

Witam. Mam 16 lat i jestem dziewczyną. Od pewnego czasu nie miesiączkuję. Przed ostatnim razem miałam ją w listopadzie, a później dopiero pod koniec stycznia. Często, gdy mam okres okropnie cierpię. Mam uczucie, że cały 'dolny brzuch' mi pęka. Gdy oddaję mocz, nie tylko podczas okresu, również boli. Kolor moczu też mnie niepokoi. Raz jest czerwony, raz brązowy, czasem przezroczysty. Nie wiem co mam robić. Mama powiedziała, że zapisze mnie do odpowiedniego lekarza, ale do tego potrzebne jest skierowanie, a moja doktor oznajmiła, że to normalne u nastolatek, w co wątpię. Prywatnie nie mamy pieniędzy. Liczę na szybką odpowiedź. Pozdrawiam. MAGDA

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Konieczna jest w tym przypadku wizyta u ginekologa. Skierownie do poradni ginekologicznej nie jest wymagane od lekarza rodzinnego. Może warto byłoby znaleźć ginekologa specjalizującego się w ginekologii dziecięcej. Jeśli chodzi o problemy związane z oddawaniem moczu, również wymaga to diagnostyki. Ginekolog na pewno Państwa odpowiednio pokieruje. Wcześniejsza wizyta u lekarza rodzinnego również byłaby wskazana po to, aby przyspieszyć diagnostykę i wykonać podstawowe badania moczu.
Pozdrawiam!