Ból w okolicy mostka

Jestem kobietą, 22 lata, brak nadwagi, raczej stresujący tryb życia. Od kilku dni 2-3 odczuwam ból, a właściwie ucisk w lewej części mostka pod piersią. Ból odczuwany jest także między żebrami z lewej strony ciała (tak jakby ktoś położył mi ciężarek między żebra). Ponadto mam duże kłopoty z zasypianiem. W nocy budzę się czasem ze zdrętwiałą ręką (najczęściej lewą) miewam także zawroty głowy (uczucie pływania) i częstoskurcze. Takie objawy występowały już niegdyś, jakieś 4 lata temu. Lekarz rodzinny, po przeprowadzaniu EKG, stwierdził, że podłoże jest nerwicowe. Kilka tygodni wcześniej też miałam podobne objawy, zrobiłam ponownie EKG i lekarz rodzinny stwierdził, że jest OK. Jakie jeszcze badania można zrobić, aby całkowicie wykluczyć choroby serca? Dodam, że moje bóle, złe samopoczucie raczej nie występują w tym samym czasie, co sytuacje stresowe, raczej w okresach, gdy mam mniej zajęć. Proszę o radę.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Prawidłowy zapis EKG, podobnie jak brak związku bólu z wysiłkiem czy emocjami, przemawiają raczej za innym, niż sercowe, podłożem bólu. Jeśli ma Pani wątpliwości, może Pani wykonać badanie Echo serca, które pokaże, czy serce kurczy się prawidłowo, czy nie ma wad zastawkowych itp., ale będzie je Pani musiała wykonać prywatnie, gdyż wskazania są zbyt ulotne, aby lekarz rodzinny wydał skierowanie.

Moim zdaniem powinna Pani zbadać kręgosłup szyjno-piersiowy (optymalnie metodą rezonansu magnetycznego) - takie objawy mogą wynikać z dyskopatii.