Ból w pięcie

witam, od kilku tygodni mam problem z piętą.. odczuwam ból na pięcie z tyłu (nie na podbiciu, tylko pod ścięgnem achillesa). podejrzewam, że może to być tzw. ostroga... czy ktoś już kiedyś miał taki problem? podkreślam, że ból występuje tylko wtedy kiedy noszę jakieś buty - jest nacisk na to miejsce... w czasie kiedy jestem boso ból ustępuje.. ktoś spotkał się z podobną dolegliwością?
ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Ostroga piętowa jest prawdopodobnym rozpoznaniem. Należy udać się do lekarza celem badania i min zdjęcia RTG stopy.
W tej okolicy mogą odkładać się też np. kryształy kwasu moczowego w przypadku dny moczanowej, choć nie jest to typowa lokalizacja. Proszę zwrócic uwagę czy nie tworzy się pod skórą w tej okolicy guzek. W postawieniu właściwego rozpoznania na pewno pomoże Pani/Panu lekarz rodzinny.

Dzień dobry
bóle tej okolicy na ogół mają 2 źródła. Może to być zapalenie przyczepu ścięgna Achillesa - jednak wtedy dolegliwości byłyby prawdopodobnie również podczas chodzenia boso. Bardziej prawdopodobne jest że cierpi Pan/Pani na tzw syndrom Haglunda czyli poszerzenie guza piętowego co może powodować konfliktowanie z obuwiem i dolegliwości bólowe. Leczenie należy zacząć od właściwego doboru obuwia i rehabilitacji. W razie braku poprawy można zastosować zastrzyki sterydowe. Rzadko konieczne jest leczenie operacyjne.
Pozdrawiam
Krzysztof Bryłka - chirurg stopy i stawu skokowego