Ból z prawej strony brzucha

Jestem w około 6 tygodniu ciąży. Słyszałam, że ból podbrzusza to normalna sprawa w tym stanie. Mnie jednak momentami pobolewa prawa strona brzucha, nieco poniżej linii pępka. Często gdy np. przyspieszam kroku. Słyszałam, że to mogą być objawy chorej wątroby, nerek lub wyrostek robaczkowy. Do lekarza idę dopiero 28.12. Czy to normalne objawy?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Najprawdopodobniej ból jest związany z prawidłową ciążą. Tego typu pobolewania same w sobie nie są z pewnością objawem poważnej choroby. Zapaleniu wyrostka towarzyszyłyby nudności, wymioty, stan podgorączkowy i złe samopoczucie. Ból pojawiłby się typowo najpierw w nadbrzuszu i następnie "przemigrowałby" do prawego dołu biodrowego (nieco powyżej prawej strony podbrzusza). Nie byłby też raczej zależny od ruchu. Choroby wątroby i nerek również manifestują się inaczej.
Podsumowując, jeśli nie pojawią się poza pobolewaniem inne, ostre objawy, to może Pani spokojnie poczekać do wizyty 28.12.
Pozdrawiam serdecznie!