Ból żołądka i w klatce piersiowej

Witam, mój mąż od grudnia zeszłego roku skarży się na ból niby żołądka. Któregoś razu wrócił z pracy i czuł się źle, ból w klatce piersiowej, ciśnienie 160/105. Pojechaliśmy na pogotowie, zrobili mu EKG, prześwietlenie klatki piersiowej i pobrali krew, a między czasie dostał kroplówkę działającą rozkurczowo na żołądek. Wyniki ok, więc wróciliśmy do domu. W święta sobie trochę pozwolił, jadł smażone sałatki, bo wcześniej był na diecie. W między czasie robił sobie USG - wyszło ok, poza zagazowanym brzuchem, dostał Nolpazę 40, ale cały czas mówi, że go ten żołądek boli. Ostatnio dostał skierowanie na zrobienie dokładniejszych badań krwi i wyszło mu jakby coś było z wątrobą, bo ALT wynosi 67. Proszę o pomoc, co to może być?

Witam serdecznie!

W pierwszej kolejności należy założyć że zmiany w obrębie żołądka mają charakter zapalny i z tego powodu mąż powinien zażywać przepisany lek przez okres 4 tygodni. Lek powinien być spożywany na czczo oraz wieczorem. Konieczne jest również stosowanie diety - unikanie produktów smażonych, ostrych, alkoholu, papierosów, kawy. Jeżeli mimo stosowanego leczenia dolegliwości nie ustąpią konieczne będzie udanie się do gastrologa, który prawdopodobnie zaleci wykonanie gastroskopii.

Natomiast wynik enzymu wątrobowego nie odbiega znacznie od normy - ale wymaga wyjaśnienia. Może być między innymi spowodowany zażywanymi lekami, nieprawidłową dietą.
Po pierwsze warto powtórzyć wynik. Jeżeli nadal będzie on nieprawidłowy to warto wykonać kolejne badania z rozszerzeniem na aspat, FA, GGTP, morfologia krwi, czasy. Do rozważenia jest wykonanie badań wirusologicznych. Diagnostyką powinien pokierować lekarz podstawowej opieki medycznej.

Pozdrawiam