Bolące i obrzmiałe piersi - co może być przyczyną?

Witam, mam 24 lata i jestem kobietą. Jestem 20 miesięcy po porodzie, małą niestety karmiłam tylko 2 miesiące, jakoś wyszło, że nie dojadała (mimo że miałam duże piersi i pokarmu nadmiar), a zaczęłam ją dokarmiać, co spowodowało, że szybko się przerzuciła na sztuczne mleko, te informacje tak nadmieniam, gdyż może w mojej sprawie ma jakieś znaczenia. Przejdę do sedna sprawy, dopiero po porodzie zaczęły mi rosnąc piersi i od jakiegoś miesiąca czuję w nich ciągły ból, a przed nadchodzącą miesiączką jest już w ogóle nie do zniesienia, nie mogę ani się dotknąć, ani spać na nich - w ciasnej bieliźnie nie chodzę. Zauważyłam też ostatnio, że jak nacisnęłam prawą pierś, wydostała się z niej jakaś przeźroczysta wydzielina, typu woda. Dodam też, że kilka miesięcy temu u siostry ciotecznej wykryto w piersi 2 włókniaki. Pytanie moje brzmi: co może być u mnie przyczyną obrzmiałych piersi, okropnego bólu oraz czy ja też mogę mieć jakieś uwarunkowania genetyczne do tego typu włókniaków (nie złośliwe)? Aha, zapomniałam dopisać wcześniej, że nigdy nie brałam leków antykoncepcyjnych oraz obecnie nie jestem w ciąży. Dziękuję za przeczytanie mojej wiadomości i udzielenie zwrotnej informacji

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Włókniakogruczolaki są zmianami łagodnymi, w ich rozwoju nie mają znaczenia czynniki dziedziczne, przynajmniej nie ma udowodnionych mutacji genowych. Czasami jednak zdarza się, że istnieje rodzinna predyspozycja do powstawania zmian łagodnych np. mastopatii czy włóknikogruczolaków, ale jest to na ogół rzadkie.

Opisane dolegliwości mogą sugerować stan zapalny, zmiany organiczne lub też zaburzenia hormonalne. Aby stwierdzić dokładną przyczynę konieczne jest badanie fizykalne piersi oraz ewentualne badania dodatkowe, np. USG piersi, stężenie prolaktyny.
Po ustaleniu rozpoznania będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Redakcja abcZdrowie.pl