Bolące okolice intymne

Witam! Od poniedziałku bolą mnie okolice intymne. W poniedziałek kończyła mi się miesiączka i miałam uczucie, jakbym miała zatkaną cewkę moczową. Później, pod wieczór zaczęła boleć mnie lewa warga sromowa. Postanowiłam przewietrzyć ją na noc (znaczy się spałam bez bielizny). Wczoraj (wtorek) bolała mnie warga i była zaczerwieniona, jednak zauważyłam krwawienie z okolic łechtaczki. Dzisiaj ledwo poszłam na zajęcia (bardzo bolało, szwy majtek się wbijały, a materiał nieprzyjemnie drażnił). Teraz zauważyłam czerwone kropeczki naokoło okolic łechtaczki, a na wardze czerwone ślady (jakby odparzenia?). Do tego spuchła mi lewa warga sromowa. Dodam, że stosowałam dziś C*********lum, maść grzybobójczą (w celu głównie nawilżenia). Niedawno ujawniła się u mnie też grzybica (partner po seksie oralnym ma pleśniawki w jamie ustnej, które przeniósł ostatnio na moje usta). Czy w takim wypadku są jakieś "domowe sposoby"(staram się leżeć bez bielizny i "suszyć fretkę")? Czy powinnam się jak najszybciej zapisać do ginekologa? Pytam, gdyż w mojej przychodni ginekolog przyjmuje dopiero w poniedziałek. Czy może objawy same przejdą?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Objawy, które Pani opisuje, mogą wskazywać na zakażenie, prawdopodobnie o podłożu mieszanym - grzybiczo-bakteryjnym. Być może dotyczy ono również gruczołu Bartolina (przedsionkowy większy), który odpowiada za wydzielanie śluzu, świadczyć o tym może zaczerwienienie, bolesność i pogrubienie wargi sromowej. Objawy te są niepokojące i wymagają niezwłocznej konsultacji ginekologicznej oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Zwlekanie z leczeniem zapalenia gruczołu Bartolina może doprowadzić do stworzenia ropnia, którego leczeniem jest chirurgiczne jego otwarcie.

Proszę spróbować zgłosić się do ginekologa poza kolejką jeszcze w tym tygodniu, jeśli się nie uda, proponowałbym zgłosić się na ostry dyżur dermatologiczny (wenerologiczny). Nie muszę chyba przypominać, że należy w tym czasie zachować całkowitą wstrzemięźliwość seksualną. Warto byłoby, żeby Pani partner również udał się z Panią do lekarza w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia. To, że wystąpiły również objawy u niego, wskazuje, że zakażenie przeniosło się drogą płciową, a w takich sytuacjach leczyć należy obu partnerów. Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.