Bolące piersi - co powinnam z tym dalej zrobić?

Witam, w załączniku wysyłam opis badania USG, mam 38 lat. Byłam na konsultacji u lekarza onkologa. Pani doktor powiedziała, że nic szczególnego się nie dzieje i ewentualnie za miesiąc mogę usunąć bolące torbiele. Prawdopodobnie miałam zapalenie sutka, brałam przez tydzień antybiotyki i po tygodniu dostałam skierowanie na USG (opis w załączeniu). Ponieważ dalej pobolewa mnie pierś i ręka, trochę się tym denerwuję i nie wiem, co powinnam dalej robić. Proszę o zerknięcie na USG i informację w sprawie ewentualnego leczenia. Dziękuję z góry.

Witam serdecznie,
opis USG wskazuje generalnie na piersi o budowie mastopatycznej. Mastopatia to zwyrodnienie tkanki piersi przejawiające się tendencją do powstawania w nich różnych zagęszczeń oraz torbieli. Według opisującego USG, zmiany w piersiach nie wzbudzają podejrzenia złośliwych (BIRADS 3 oznacza w języku radiologów łagodne zmiany w piersiach, ryzyko złośliwości < 2%). Z pewnością należy je obserwować, a także dobrze byłoby zweryfikować torbiel z gęstą treścią oraz opisywane ognisko hipoechogeniczne - albo wykonać BAC (czyli biopsję cienkoigłową) zmian, albo usunąć je histopatologicznie. Uważam, że dobrze byłoby skonsultować się w tej sprawie z chirurgiem, najlepiej specjalizującym się w chirurgii piersi, ale niekoniecznie.
Jeżeli chodzi o dolegliwości bólowe, to niestety często towarzyszą mastopatii. Wraz ze zmianą poziomu hormonów w trakcie cyklu miesiączkowego dochodzi do zmian w zawartości wody w tkance piersi. W drugiej fazie cyklu organizm zatrzymuje wodę, tkanka piersi zwiększa swoją objętość i różne zmiany (torbiele) mogą powodować ucisk drobnych włókien nerwowych i powodować ból. Jak można sobie pomóc? Z pewnością ograniczyć spożycie kawy, herbaty, tłuszczów zwierzęcych, można przyjmować preparaty zawierające kwasy omega-3 (np. olej z wiesiołka).
Więcej informacji także w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-mastopatia
Pozdrawiam serdecznie