Bolące piersi i doły pachowe - czy to już coś poważnego?

Witam. Mam 17 lat, w styczniu 18 będę świętować. Przed okresem strasznie bolą mnie piersi i w czasie okresu też. Badam je i czuję, że są twarde. Ostatnio bolą mnie także pachy. Choruję na astmę oraz na tarczycę i biorę leki. Mam widoczne żyły na piersiach, a w szczególności na jednej. Boję się, że może to być coś poważnego. Mama rozmawiała z pielęgniarką, powiedziała co i jak, ale mówią, że to od tego, że jeszcze dojrzewam i piersi się normują, ponieważ nie są jeszcze doskonałe. Proszę o odpowiedź. Wizytę u ginekologa mam w styczniu.

17 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

W młodym wieku faktycznie równowaga hormonalna może nie być jeszcze do końca ustabilizowana i mogą pojawić się mniej lub bardziej nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego, takie jak m.in. Pani opisuje. Czasami problemy z tarczycą także owocują zaburzeniami hormonów płciowych, szczególnie, jeśli jej funkcja hormonalna nie jest uregulowana, dlatego trzeba stale być pod kontrolą.

Poszerzenia żył na skórze piersi są częste w młodym wieku i zwykle nie świadczą o patologii.

Oczywiście konieczna jest wizyta u ginekologa i badanie lekarskie, oprócz tego warto byłoby jeszcze oznaczyć morfologię krwi + OB. W przypadku nie stwierdzenia nieprawidłowości, objawy napięcia miesiączkowego można złagodzić, przyjmując olej z wiesiołka.