Bóle brzucha

Jestem pół roku po usunięciu macicy wraz z przydatkami. Mam częste bóle brzucha, brzuch jest powiększony, czy to czasami nie są zrosty? Czy trzeba to leczyć? Czy jest to koniecznie usunięcie zrostów operacyjnie? Czy to, że nie usunę tych zrostów, będzie wpływać na moje zdrowie? Proszę o szybką odpowiedź

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani
Ból brzucha może być wywołany przez jedno z powikłań pooperacyjnych lub przez wznowę choroby podstawowej. Z jakiego powodu usunięto Pani narząd rodny? jeśli z powodu nowotworu być może to jest nawrót może też być obrzęk lifatyczny, który uciska narządy.

Jeśli chodzi o powikłania pooperacyjne - bóle brzucha może dawać niedrożność lub przepuklina wewnętrzna, zrosty, zakażenie. Jest wiele możliwych przyczyn. Należało by niezwłocznie udać się do lekarza by wykonać USG lub tomografię komputerową brzucha. Być może, któreś z tych badań wyjaśni przyczynę.
Odpowiadając na Pani pytanie zrosty można usunąć operacyjnie, jednak mają tendencję do nawrotów. Natomiast mogą być przyczyną niedrożności (jelito się blokuje na lub wokół zrostu i pokarm nie może przejść dalej) co może być bardzo ciężkim powikłaniem i zagrażać Pani życiu. Dlatego należy wykonać diagnostykę by odkryć przyczynę bólów brzucha.