Bóle brzucha i częste oddawanie moczu

Witam, mam pytanie a zarazem dolegliwość, z którą się mecze od dłuższego już czasu, kilku lat. Doznaje bóle w okolicy żołądka, a tak mi się przynajmniej wydaje, są to bóle pochodzenia raczej takiego głuchego, tępego jakby gdzieś tam był, ale ciężko zlokalizować. Przy tym oddaje bardzo często mocz. Najbardziej dolegliwe jest to w nocy, często wstaje oddać mocz czasem normalna ilość, czasem o połowę mniej. Budzę się z bólem w okolicy żołądka dopiero po wizycie toalety ból przechodzi. Proszę o pomoc, kilku lekarzy już mnie badało i nie mogli mi pomoc. Słyszałem o Saw palmetto (Bocznia piłkowana i dzięgiel) czy jest to pomocne?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety nie napisał Pan, w jakim jest wieku. W pierwszej kolejności należy wykonać podstawowe badania. Nie ma patofizjologicznego związku między bólem żołądka a oddawaniem moczu. Rozpoczęłabym od diagnostyki częstomoczu i nykturii.

W pierwszej kolejności należy:
- wykonać badanie ogólne moczu, w razie podejrzenia infekcji posiew moczu
- oznaczenie glikemii na czczo w surowicy
- badanie usg jamy brzusznej - z oceną układu moczowego i prostaty (badanie przy wypełnionym pęcherzu, następnie po mikcji),
- oznaczenie stężenia PSA

Jeżeli w badaniu przedmiotowym i w uzupełnionym wywiadzie potwierdza się, że są ponadto dolegliwości żołądkowe, to w zależności od wieku, czynników ryzyka i objawów - rozważenie gastroskopii. Jednak jak wspomniałam, w pierwszej kolejności warto wykonać diagnostykę układu moczowego.

Serdecznie pozdrawiam!