Bóle brzucha i nieregularny okres - co mi jest?

Witam!
Przez długi czas moja miesiączka nie była regularna, czasami nawet co 3 miesiące. 7 września 2010 w wieku 17 lat miałam robioną laparoskopię prawego jajnika, z powodu prawie 12-centymetrowej torbieli. Dowiedziałam się, że powstała ona z powodu zrostów po wycięciu wyrostka, co odbyło się, gdy byłam w zerówce. Przez te zrosty lekarze nie mogli wyciąć mi całej torbieli, więc coś tam zostało. Lekarz powiedział, że przez to jest duża szansa, że się odnowi...
Po operacji miałam dużą ilość płynów w drenie, przez co zostałam dzień dłużej w szpitalu. Wszystko było dobrze, aż do pierwszej po operacji miesiączki, która nie wystąpiła. Udałam się na kontrolne USG, które wykazało, że torbiel się nie odnowiła, lecz miesiączka nadal nie wystąpiła. Z wynikiem USG udałam się do lekarza, który przypisał mi syntetyczny progesteron na wywołanie okresu. Miesiączka wystąpiła, lecz następna już nie...
Do tego odczuwam silne bóle brzucha i czasem też pleców, do tego w drugi dzień świąt miałam „atak” silnego bólu, taki sam przez który trafiłam do szpitala. Niedługo mam ferie zimowe, więc udam się do lekarza, ale czy mogłabym prosić o jakąś podpowiedź, co to może być, czy to coś groźnego, żebym się tak może nie stresowała?
Z góry dziękuję za odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najwyraźniej cykl płciowy nie uruchomił się jeszcze u Pani po operacji. Trudno mi powiedzieć, na ile jest to wynik usunięcia jajnika, a na ile zaszłych zaburzeń hormonalnych, które niewątpliwie u Pani występowały, o czym świadczą nieregularne miesiączki w przeszłości. Podobnie torbiel mogła być skutkiem takich zaburzeń.

Myślę, że powinna się Pani udać do dobrego lekarza ginekologa - endokrynologa, który postawi diagnozę Pani dolegliwości. Doraźne wywoływanie miesiączki syntetycznym progesteronem nie jest żadnym rozwiązaniem w długim okresie, nie wyleczy Pani. Usunięcie jajnika w tak młodym wieku powoduje zagrożenie wystąpienia przedwczesnej menopauzy. Dlatego musi Pani przyłożyć szczególną wagę do swego stanu zdrowia planując macierzyństwo.

Bóle podbrzusza mogą świadczyć o zrostach, powstałych po zabiegu laparospokowym, może to być ponownie rosnąca torbiel, a mogą być to objawy niezwiązane z przebytym zabiegiem. Konieczna jest wizyta u lekarza, by to ocenić.

Pozdrawiam serdecznie!