Bóle brzucha po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej

witam, od około trzech tygodni mam założoną spiralę. Prawie cały czas odczuwam silne bóle brzucha, jakby skurcze, do tego plamię na kolor brudno-brązowy. Siedem dni wcześniej dostalam okres. Byłam u lekarza, robił USG domaciczne i wszytko było w porządku. Spirala jest dobrze założona. Jest to już moja trzecia spirala, tylko ta jest innego modelu, tamte były inne - bez miedzi. Czuję się okropnie. Jak długo taki stan może trwać i czy są jakieś leki na to? Koleżanka miała taki sam problem i dostała leki, a mój lekarz nic mi nie chce dać. Twierdzi, że samo przejdzie lub że będzie trzeba ją usunąć.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Najczęściej spotykanymi powikłaniami po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej są bóle podbrzusza i okolic kości krzyżowej, nieregularne lub obfite krwawienia i plamienia z dróg rodnych. Do skutków stosowania wkładek zalicza się również stany zapalne narządów płciowych i ciążę pozamaciczną.

Inną z możliwych konsekwencji stosowania wkładek wewnątrzmacicznych jest niepłodność. W związku z tym nie powinny ich stosować kobiety, które jeszcze nie rodziły i te, które jeszcze zamierzają rodzić ze względu na możliwość występowania stanów zapalnych narządów płciowych, które mogą prowadzić do wtórnej niepłodności. Jeżeli chodzi o tabletki zmniejszające dolegliwości to można zastosować dostępne bez recpety tabletki przeciwbólowe oraz no-spę, jednak jeżeli objawy będą się dalej nasilały, bądź ich występowanie będzie się przedłużać, jest to wskazanie do usunięcia wkładki.

Serdecznie pozdrawiam!